Energetici už při poruchách nemusí lézt na sloupy vysokého napětí. Pomáhají jim drony

25. září 2019 06:13

Vylézt na sloup vysokého napětí, určit příčinu a až potom začít opravovat – takto musí většinou při nečekaných haváriích postupovat energetici. Práci jim teď můžou v některých případech ulehčit drony.

Díky dronům je možné vedení elektřiny pozorovat ze vzduchu a snadněji najít možné problémy. Plné nasazení této techniky do terénu ale brzdí legislativa.

„Teď nalétávám ke konstrukci, k portálu a podíváme se, jestli tam není rez, nechybí šrouby, nebo tam není nějaká jiná závada,“ ukazuje pilot dronu Pavel Lavička v rozvodně Dasný na Českobudějovicku.

Pilot řídí dron velkým ovladačem připojeným k tabletu

Dron řídí velkým ovladačem připojeným k tabletu. Na něm hned vidí detailní záběr konstrukce. „Když létáme takhle v rozvodnách, tak je to náročné, většinou jsme u toho dva, protože druhý kontroluje vzdálenosti, které zkreslují. Létá se při zapnutém stavu, takže nás ovlivňuje i magnetické pole vodičů, někdy vypadává signál, někdy fouká vítr a člověk to musí mít pořád pod kontrolou,“ doplňuje.

Pavel Lavička je profesí lezec na velmi vysokém napětí. Aby mohl pilotovat dron, musel splnit zkoušku Úřadu civilního letectví. „K létání mám blízko, spoustu let jsem se věnoval letecké modelařině, a když přišla tahle možnost, tak jsem byl rád, že se k tomu dostanu,“ vypráví.

Čtěte také

Dron může podle pravidel vystoupat až do výšky 300 metrů. „Drony využíváme převážně v sítích velmi vysokého napětí, jednak při činnostech v rozvodnách, které by byly velmi komplikované z pohledu vypínání a uvolňování toho zařízení, a potom na venkovních vedeních pro diagnostiku při poruchách,“ doplňuje vedoucí provozu sítě velmi vysokého napětí společnosti E.ON Josef Basík

V poslední době řešili energetici poměrně dost kalamit způsobených silným větrem, kdy technici museli hledat poškození na vedení. To jsou podle Josefa Basíka právě situace, kdy chce společnost drony využívat. „Nicméně má to svoje limity dané legislativou. Je nutná přímá dohlednost pilota, který musí na ten dron za každé okolnosti vidět, aby ho měl plně pod kontrolou,“ připomíná.

Energetici teď proto doufají, že se legislativa v tomto směru do budoucna zmírní. I tak ale už teď drony v oboru zastanou hodně práce.

Spustit audio

Související