Eliška Novotná: Šetrnost

20. květen 2020

Navštívila mne vnučka se svojí batolící se dcerkou a když jsme šli po obědě na procházku, zeptala se mě, jestli mám vlhčený ubrousek. „To nemám, na co ho potřebuješ?“ řekla jsem udiveně, protože koupi něčeho takového nemám vůbec na seznamu svých potřeb.

Abych jí utřela pusu, je celá upatlaná od jídla,“ odpověděla automaticky. Beze slova jsem jí podala navlhčenou žínku, ručník a krém na vysušenou pusinku. Podívala se na mne udiveně.

Připomněla jsem si, jak kupuje balíky papírových plenek, jak naříká, že na ně nemá, a použitými přeplňuje nádoby na směsný (a tudíž nežádoucí) odpad. Své úvahy o její nešetrnosti, a to hned dvojí – k jejich kapse a k životnímu prostředí nás všech, jsem ale v zájmu udržení pohody spolkla.

Když ale cestou prohodila, že musí koupit malé pití, tak to už jsem opáčila „A proč jsi nevzala z domova šťávu? Zase další pětka a vyhozené peníze.“

Odpověděla, že jsem staromódní a že to tak přece dělají všichni. Že by šetrnost byla staromódní? Jak pro koho, moje milá holčičko, a je na tobě si vybrat.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.