Eliška Novotná: Mouka

27. květen 2020

U odpoledního čaje s domácím koláčem si mně kamarádka postěžovala, jak jí vadí, že pořád vyhazuje skoro plné pytlíky s moukou, která je už tak stará, že se v ní dělají mouční červi.

Spolkla jsem poznámku, že jsem nikdy nechápala, kde se v ní berou, což je pro mne jedna z tisíců životních záhad a umínila si, že ji nebudu informovat o tom, jak s kilovým pytlíkem mouky nakládám já – protože vím, že jsem se svou systematičností někdy nesnesitelná.

Dělám to takhle: Když postavím nový pytlík na kuchyňskou linku, snažím se nejprve rozluštit datum spotřeby, pak ho opíši na štítek a ten nalepím na pevně uzavíratelnou dózu, do které mouku přesypu. Když se datum naplní, obsah dózy s provinilým pocitem plýtvání vysypu, dózu vymyju, vysuším a jdu koupit novou mouku.

Povídaly jsme si ale také o tom, jak v různých statistikách přispíváme ke lživým informacím o spotřebě mouky na hlavu; jak jsme na tom byly jinak, když byly naše děti malé a pro velkou rodinu jsme i několikrát týdně zadělávaly těsto, a jak výrobci na situaci stále rostoucího počtu malých domácností, i těch singl, kašlou. A že by se v té naší zemi vyhozenou prošlou moukou jistě zaplnila celá náměstí.

Slíbily jsme si s kamarádkou, že zkusíme zajít do bezobalového obchodu, zda se nám podaří do vlastní dózy koupit 25 dkg polohrubé mouky, upéct z ní koláč a spolu ho pak sníst. Tentokrát ke kávě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?