Eliška Novotná: Jednorázovka

11. květen 2020

Tak se má skončit s používáním jednorázových plastů, s těmi různými obaly a nádobkami na jedno použití. To, co bylo považováno za pokrok, už pokrokem není.

Zkušenost nám ukázala, že nám ty jednorázovky více škodí, než prospívají. Tak to je tedy zajímavé. Je přece prima koupit si jídlo v hygienickém obalu a nelovit ho z upatlaného papíru?

Sice ten plastový tácek doma stejně umyjeme, abychom ho mohli dát do tříděného odpadu, a tak spotřebováváme více vody, je ale prospěšnější šetřit vodu než naše zdraví?

Asi se ptám hloupě, napadá mě, jistě by šlo obojí zároveň – tedy distribuovat jídlo k zákazníkům hygienicky jinak než v jednorázových obalech, nebo změnit jejich materiál.

Když si vybavím, jak jsme kdysi chodili s bandaskou pro mléko, které nám nalévali z konví a kolika bůhví jak špinavýma rukama dřív všechny ty potraviny procházely, než se dostaly k nám do kuchyně, tak vím, že tak to už nechci.

Co se teď děje třeba s fazolemi, než se ocitnou v bezobalovém obchodu, do kterého pro ně jdu s vlastní letitou nádobkou, také nevím. Možná je pokrok v tom, když se říká, že se to s tou hygienou nemá zas až tak přehánět a že není nad přirozenou imunitu?

Ano, světové oceány jsou plné plastových mikročástic, které se dostávají do těl živých organizmů, včetně těch našich, a to je jistě špatně. Pokud je to důsledek masového používání jednorázových plastů, nedomysleli jsme jeho důsledky a budeme to těžko obhajovat. Jako každou jednorázovku – vztah na jeden večer, tričko do prvního vyprání nebo knížku na jedno přečtení.

Spustit audio