Eliška Novotná: Dobrý spánek

24. březen 2020

Když nás trápí nespavost a znaveně mžouráme do dalšího rána, dostává se nám mnoha rad, co udělat pro dobrý spánek.

Máme spát v nepřetopené, tiché a tmavé místnosti. Máme mít tu správnou matraci a vhodné lůžkoviny, postel umístěnou v té správné geopatogenní zóně. Na to existují četná studia zdravého spaní, jak to s těmi zónami doma máme, nám zase změří odborníci.

Nemáme ponocovat, protože spánek před půlnocí je prý nenahraditelný, před spaním nezírat do monitorů a displejů. Máme se jít projít, myslet na něco hezkého a dát si meduňkový čaj nebo teplé mléko s medem. Prostě si navodit stav pohody.  

Na tvrdý spánek, ze kterého se ráno probouzíme odpočatí, je ovšem podle mě jednoduchý recept: pořádně zdravě se utahat a pak do něj upadnout ani nevědět jak. Batolata to tak dělají, aniž by se to musela učit – usnou uprostřed lezení, jen se na té podlaze překulí.

A především – mít čisté svědomí, oprostit se od zloby a nenávisti, odpustit. No, vždyť to víme: „Ať slunce nezapadne nad tvým hněvem“. Když pak ráno otevřeme oči s vědomím krásného snu uplynulé noci, řekneme si „to jsem se dnes dobře vyspala!“ A rádi vplujeme do nového dne, který se před námi otevírá.

Spustit audio