Eliška Novotná: Chvála

29. prosinec 2020

„To je ale šikovná holčička!“, „To je ale hodný kluk!“ chválíme děti kolem nás. Vybavujete si ale, kdy vás teď někdy někdo tak hezky pochválil? 

Copak to my, už nějaký ten pátek dospěláci, taky nepotřebujeme? Jo, je fajn slyšet „tobě to dneska sluší, máš hezky ostříhané vlasy“ a tak podobně.

To ale není úplně o nás, že? Proto je tak povzbuzující být s malými dětmi, s těmi, které už začaly „rozum brát“ a ještě je život nepokazil. Jak to dostávají, tak to dávají.

„To jsi udělala moc dobře“ nebo „ty mi tak hezky čteš?“ uslyšíme pak možná.

Chválit, chválit, chválit, pořád a za všechno, radí jak dětští psychologové, tak ti v manželských či manažerských poradnách. Teď ovšem začali radit i jak to dělat: nechválit za výsledek, ale za proces.

To, aby ti chválení nejednali chvályhodně jen kvůli tomu, že budou pochváleni. Aby je chvála povzbuzovala v samostatném rozhodování jak  jednat. Neříci třeba „to jsi hezky namalovala, ty jsi fakt šikovná“, ale „ten fialový slon je prima, a to červené nebe se zeleným sluníčkem je tedy zvláštní, co tě k tomu vedlo?“

A mně by tedy úplně stačilo: „To se ti tedy povedlo – ostatně jako vždycky!“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.