Dušan Grúň byl československý zpěvák a měl řadu hitů jako třeba Starý rodný dom
I když jsme žili se Slováky až do raných devadesátých let ve společném státě, jednotlivé umělecké obory se podle národního hlediska přirozeně rozdělovaly. A to platilo také o pop music. Byli však zpěváci a zpěvačky, kterým by slušel z dobrých důvodů přívlastek československý. Jedním z nich byl Dušan Grúň, který zemřel na začátku tohoto týdne nedlouho před svými 82. narozeninami.
Dušan Grúň přišel na svět v květnu 1942 v Žilině a vysokou školu studoval v Ostravě, kde hrál na trubku v dixielandu. Ve svém studentském městě začal natáčet se sextetem Ivo Pavlíka také písničky, které vyšly i na malých deskách Supraphonu – třeba anglicky zpívaný standard I Could Write A Book nebo v češtině pohřební song Sbohem, Teddy.
S Tanečním orchestrem Československého rozhlasu měl svůj hit McDonald, ten si žil s českým textem Zdeňka Borovce. Pak se usadil v Bratislavě, kde jako nadaný swingový zpěvák vystupoval s tamními jazzovými formacemi, nahrával písničky z oblasti slovenské populární hudby zejména ve spojení s kapelníkem Jurajem Velčovským, ale také s orchestrem Gustava Broma i jinými.
Dříve velmi populární slovenský zpěvák Dušan Grúň měl řadu šlágrů jako Mária, Butterfly, Nalej mi vína, Malvína nebo se slovy Alojze Boudy Starý rodný dom, což byla slovenská verze hitu Toma Jonese Green Green Grass of Home.
Související
-
Aneta Langerová bilancuje uplynulých 20 let: Zázračná písně krajina mě vtáhla do svých tajů
Aneta Langerová, výrazná osobnost české hudební scény, zpěvačka, hudebnice i autorka, slaví letos dvacet let na scéně. A to mimo jiné kompilačním dvojalbem.
-
Jihočeský rodák Zdeněk Rytíř patřil mezi nejlepší textaře a některým písničkám propůjčil i svůj hlas
Tam u nebeských bran, Kdo vchází do tvých snů (má lásko), Časy se mění, Za všechno může čas, Ring-o-ding, Alenka v říši divů, Báječná ženská, Zvonky štěstí, Otázky...
-
Znamenitý textař Jan Schneider stanoval na Ostende a po 20 letech se do Třeboně natrvalo vrátil
Je to už osm roků, co se v pražském Lucerna Baru vzpomínalo na vynikajícího českého textaře, básníka, libretistu, redaktora Svobodné Evropy a také malíře Jana Schneidera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.