Dopady připojení solárních elektráren z domů do elektrické sítě sleduje nová laboratoř v Českých Budějovicích
Enormní zájem o solární elektrárny v domácnostech vedl k vybudování nové laboratoře čisté energetiky v Českých Budějovicích. Unikátní výzkumné pracoviště zprovoznila distribuční společnost EG.D.
Cílem je rychleji a přesněji zkoumat menší energetická zařízení a jejich vliv na celou distribuční síť. Na trhu se totiž momentálně často objevují výrobky bez certifikátu, které můžou poškodit jak domácnost, tak třeba i sousední elektrické rozvody.
„Jako první tu máme simulátor stejnosměrného zdroje, který simuluje fotovoltaické panely nebo baterie a je schopen přímo ukázat, jak se chovají. Druhý je simulátor distribuční sítě a jako poslední tu máme simulátor domácnosti, na němž jsme schopni napodobit jakýkoli odběr domácnosti přes indukční desku, rychlovarnou konvici i například televizi,“ ukazuje technik Tomáš Valta.
Mezi zásadní vybavení nové laboratoře patří i fotovoltaický střídač. „Ten má za úkol stejnosměrnou energii z fotovoltaických panelů převést na střídavou energii. Každá domácnost, která má fotovoltaický panel, musí mít i tento střídač,“ vysvětluje Tomáš Valta.
V operátorském pracovišti laboratoře jsou tři monitory. „Jednotlivé prvky laboratoře můžeme ovládat dálkově, což znamená, že jsme připojeni jak k umělé síti, tak k simulátoru fotovoltaických panelů, můžeme si nadefinovat výstupní veličiny, jednotlivé poruchové průběhy,“ říká vedoucí Martin Kurfiřt.
Čtěte také
Jedná se první laboratoř čisté energetiky tohoto rozsahu v Česku. „Máme ji na našem území EG.D a jsme schopni nasimulovat všechny standartní i poruchové děje tak, abychom ověřili kompletně funkčnost celého střídače,“ dodává Martin Kurfiřt.
Za rok 2020 společnost EG.D zaznamenala zhruba dva a půl tisíce žádostí o připojení malých solárních elektráren. Loni už byl počet dvojnásobný a vzestupný trend trvá i letos.
Připojení takové elektrárny se momentálně dokládá pouze čestným prohlášením, a to energetici považují za nešťastné. Nedostatečně zkontrolovaná elektrárna může způsobit vážné problémy. „Nejčastějším problémem je přepětí, kdy je překročena horní povolená mez pro napětí, a to může vést k tomu, že se jednotlivá zařízení odpojují, nefungují správně, nebo může dojít až k jejich poškození,“ připomíná Martin Kurfiřt.
Cílem společnosti je proto podobných laboratoří vybudovat co nejvíce, tak aby bylo možné certifikovat co největší množství elektráren. Podle techniků se tím lidem také zrychlí celá administrace spojená se zapojováním obnovitelných zdrojů.
Související
-
Nová rozvodna elektrické energie ochrání Tábor a okolí před masivními výpadky
Přes 140 milionů korun zaplatila energetická společnost za novou velkou rozvodnu elektřiny, která začala fungovat v Táboře. Zlepší odolnost v případě rozsáhlého výpadku.
-
Na nejstřeženější místa jaderné elektrárny se teď dostane každý. Umožní to virtuální prohlídka
Pohled na nejstřeženější místa jaderné elektrárny Temelín patřil až dosud jen hrstce lidí. Nově se k reaktoru, skladu paliva nebo do chladicí věže může podívat každý.
-
Největší bateriové úložiště v Česku začalo fungovat v Plané nad Lužnicí
Energetická skupinav pátek v Plané nad Lužnicí spustila největší bateriové úložiště v Česku. Celé akumulační zařízení se nachází v areálu společnosti ve třech kontejnerech.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Potřebujeme oči a uši na Ukrajině i v celé Evropě.‘ Ruská armáda získává na telegramu špiony
-
Pokračuje vyšetřování tragédie na slovenském gymnáziu. Policie se do školy vrátila i s útočníkem
-
Všichni jsou z války unavení, říká Češka v Izraeli. ‚Dohoda není trvalá, ani spravedlivá,‘ míní Palestinka
-
Druhá smlouva o strategickém partnerství za 12 měsíců. Rusko se dohodlo s Íránem na 20 let