Doma je tam, kde člověk chodí na houby, tvrdí Blanka Matragi

26. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Blanka Matragi hostem na Rožmberku

„Nepodceňuji žádné setkání,“ říká Blanka Matragi, známá módní návrhářka, která byla hostem na mimořádném večerním setkání na hradě v Rožmberku nad Vltavou, které Český rozhlas České Budějovice zaznamenal pro své posluchače.

„Mám dar. Vím, jak ženu narovnat a zkrásnět,“ prozradila o sobě žena, která od roku 1980 žije v Libanonu a proslavila se hlavně jako návrhářka šatů pro perské princezny. Pracuje od pondělí do soboty od osmi do osmnácti hodin a ve volném čase jezdí třeba na kolečkových bruslích. Každý den ráno také tři čtvrtě hodiny cvičí. A přestože v Libanonu žije se svým mužem už skoro čtyřicet let, domovem jsou pro ní Čechy. „Doma je tam, kde člověk chodí na houby,“ tvrdí Blanka Matragi.

Za špionáž v politickém vězení

Blanka Matragi ale prožila i těžké chvíle, především během války v Libanonu. V rozhovoru popsala i zážitek z vězení. „V době, kdy Libanon hořel a vypadalo to, že budu muset zavřít, jsem dostala zakázku ze Saudské Arábie. Bylo domluveno, že kolekci společně uvedeme v Paříži, ale když jsem se ráno pobudila, salon byl vybílený a modely v Paříži beze mne. Tento muž nám navíc vzal pasy a na policii mě udal jako špióna z komunistické země. Proto jsme s mužem skončili v politickém vězení, kde v padesátistupňových vedrech čekáte na výslech,“  vyprávěla oceňovaná návrhářka na opravdu těžký moment ze svého života.

Blanka Matragi hostem na Rožmberku

Blanka Matragi se nejprve vyučila sklářkou a ke sklu se dodnes ráda vrací. Například tvoří sochy anebo lustry. „Řemeslo miluji. Doba osmdesátých let nás naučila improvizaci, z mála udělat něco,“ vzpomínala před posluchači na Rožmberku na své umělecké začátky. Když odjela s manželem Makramem do Libanonu, rozhodla se zůstat. „Když jsem vystoupila z letadla, jako bych se nadechla. A protože jsme se na komunistický pas nedostala do Saudské Arábie, kde manžel pracoval, dala jsem si inzerát a viděla jsem, že o mou profesi je zájem.“

Pracovala v několika firmách a nakonec otevřela na hlavní bejrútské třídě Hamra vlastní podnik vysoké krejčoviny. „ A od té doby nemám čas vypít si ani šálek kávy,“ komentovala svůj mnohaletý pracovní úspěch. Výzvou jsou pro ni nároční a zajímaví lidé.  Také musela přivyknout jiným zvyklostem. „V perském světě se čeká. Během prohlížení návrhů se neptám a čekám, s čím přijdou. To jsou věci, které jsem se naučila,“ dodává. A všem vzkazuje: „Plňte si sny a jděte za svými cíli.“

autoři: Luboš Voráček , luh
Spustit audio

Související