Dobrovolníci pomáhají s obnovou smíšeného lesa v Kaleticích

Vstávat v šest ráno a jít pracovat do lesa. I tak může vypadat dovolená. Zažívají ji dobrovolníci, které Hnutí DUHA v rámci Týdne pro divočinu poslalo do Kaletic na Strakonicku pomáhat s obnovou smíšeného lesa.

Týdny pro divočinu budou letos v létě pokračovat ještě na Šumavě, v Bílých Karpatech nebo i na Králickém Sněžníku.

Na jih Čech přijel například dobrovolník Filip, který pracuje jako školní psycholog v Plzni. Svůj první Týden pro divočinu absolvoval loni a letos si to chtěl zopakovat. V Kaleticích tak například s mačetou v ruce osvobozoval sazenice buků a dubů z porostu ostružiníků.

Namáhavá ruční práce nahrazuje likvidaci porostu chemií. „Náš cíl je z lesa plného smrků udělat skutečně smíšený, až spíš jen listnatý les z dubů, habrů, lip a buků,“ vysvětluje koordinátor Pavel Štorch.

V jiné části lesa na okraji kvete lípa. „Mám z toho obrovskou radost, protože na konci květů budou nějaká semínka, která se tady budou šířit. Tahle lípa je pro mě určitý příslib, že tady budou lipové malé semenáčky bez toho, že bych je musel sázet, platit za ně a tak dále,“ dodává Pavel Štorch.

Počítačoví experti někdy odpočívají prací. Třeba na tesařském kurzu v jižních Čechách

Tesařský workshop v Nové Vsi na Českobudějovicku

Tesařský workshop láká kromě začínajících řemeslníků i IT experty a lidi z kanceláří. Chtějí si vlastníma rukama něco vyrobit. O víkendu se jeden takový workshop uskutečnil v Nové Vsi na Českobudějovicku.

Další dobrovolnicí je Olga z Čestlic u Prahy. „Chtěla jsem si odpočinout od městského života a zaujala mě možnost naučit se něco o lese, protože nemám, kde takové znalosti získat. Zdálo se mi, že tady se naučím něco, co si dovedu zapamatovat,“ komentuje.

Podle Pavla Štorcha podobné projekty pomáhají vracet do krajiny lidi už ne jako turisty nebo sportovce, ale prostřednictvím práce.

Spustit audio
autor: Martin Pokorný

Odebírat podcast

Související