Do jihočeských moštáren přišli první zákazníci. Zatím nosí jen rané odrůdy jablek

9. září 2021 14:18
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Moštárna Podbořany zahájila sezónu

Začala sezóna moštování. Do moštáren na jihu Čech tento týden přišly jen desítky zákazníků. Ovoce je letos víc než loni, zralá jsou ale zatím jen letní a raná jablka.

Do moštárny v Nových Hodějovicích u Českých Budějovic přišla s úrodou ze zahrádky například Dagmar Pletková. „Urodilo se hodně, určitě sem ještě budu jezdit. Spadalo by to, shnilo by to, tak se to zmoštuje a vypije,“ říká.

Jablka od ní převzal zahrádkář Stanislav Mareš. „Nasypeme je do drtičky, tam se nadrtí, pak se musí dát pod lis a začne se lisovat,“ popisuje.

Čtěte také

Několik zákazníků, kteří přijeli do moštárny, obsloužil i předseda zahrádkářského svazu Nové Hodějovice Milan Syrovátka. Podle něj přivážejí zákazníci především rané ovoce. „Ty pozdně letní jablka už jim padají, ale takové ty zimní odrůdy ještě nemají tu sladkost a vydrží na stromě,“ dodává.

Podle předsedy Ovocnářské unie jižních a západních Čech Petra Lébra bude letos jablek na moštování dostatek. „Dostatek srážek v letošním roce zajistil, že velikost plodů je dostatečná. Proti loňskému roku bude úroda jablek i výtěžnost vyšší o 10 až 15 procent,“ uvádí.

Většina jihočeských moštáren ukončí provoz na konci října.

Spustit audio

Související