Díky spolupráci s firmou získala budějovická průmyslovka speciální frézovací stroj
Nové obráběcí zařízení za zhruba 200 tisíc korun má k dispozici českobudějovická Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická. Získala ho od místní firmy, která vyvíjí a vyrábí zdravotnickou techniku.
Obě strany si od toho slibují lepší praktické vzdělání studentů i jejich konkurenceschopnost na trhu práce. Odborně vzdělaných lidí v oboru je totiž stále málo.
„Frézka dokáže vytvářet plošný spoj. Ten je srdcem každého elektronického zařízení, propojuje vzájemně elektronické součástky. Dosud jsme se zabývali konvenční metodou leptání, nyní mohou vyrobit plošný stroj tak, že na počítači v určitém programu vytvoří model spoje a potom přenesením do řídícího programu frézky spoj vyrobí,“ vysvětluje učitel Jan Tůma.
Novou frézu si chválí například student čtvrtého ročníku Tomáš Vančura, který by se v budoucnu chtěl věnovat práci s podobným zařízením. „V nižších ročnících jsme plošné spoje leptali a zabralo nám to vždycky jednu až dvě hodiny, teď to stroj udělá za pár minut. Je to určitě super věc,“ říká.
Budoucí lesníci kácí dřevo v učebně, ve virtuální realitě
Těžit dřevo se dá i v malé učebně. Studenti písecké střední lesnické školy kácí v místnosti stromy na harvestorovém simulátoru. Les mají přímo před sebou na velké obrazovce a škola je pro ně hrou.
Podle vývojáře Jaroslava Křepelky se studenti naučí nové technologie a na oplátku můžou vyrobit spoje, které pak firma použije ve výrobě. Navíc si může vychovat budoucí zaměstnance.
„Spolupráci se školami udržujeme, abychom si dokázali najít žáky, které elektrotechnika baví. Ve výrobních částech a na pozici technologa bychom přivítali více pracovníků,“ dodává Jaroslav Křepelka.
Jedním z hlavních důvodů oboustranné spolupráce je i zvýšení povědomí o technickém vzdělání. „Nejzásadnější podle mě je, aby všichni už i na základních školách věděli, že technika má smysl. Čím víc lidí se to dozví, tím lépe,“ připomíná ředitel školy Jaroslav Koreš.
Žáci Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické by měli v nejbližší době do firmy zamířit také na praxi.
Související
-
Gymnázium v Třeboni má pět nových učeben, studenti budou chodit až na půdu
Pavouky, kteří 150 let bydleli na půdě třeboňského gymnázia, střídají studenti. V podkroví školy vznikl v posledních osmi měsících chemický areál a třídy pro výuku jazyků.
-
V kraji vznikla první střední škola waldorfského typu, nastoupilo do ní 15 žáků
České Budějovice se staly osmým místem v republice, kde funguje waldorfská střední škola. Nové lyceum dětem umožňuje absolvovat kompletní cyklus tohoto druhu vzdělávání.
-
Rybářská škola ve Vodňanech má nové jezírko, z podzemní učebny je možné koukat pod hladinu
Okrasné jezírko s mokřadem a podzemní učebnou je novou neobvyklou pomůckou střední rybářské školy ve Vodňanech. Studenti můžou život pod vodou pozorovat jako v akváriu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Chtěl svědčit o válečných zločinech spolubojovníků. Chorvatského důstojníka ale zabila bomba
-
Jak jsem fotil listopad 1989 v Olomouci aneb ‚Kašlu na to a jdu tam!‘
-
V Berlíně demonstrovalo 160 tisíc lidí. Nelíbí se jim spolupráce Merze s Alternativou pro Německo
-
V říši čečenského sultána. Ramzan Kadyrov a jeho brutální hra bez pravidel