Budoucí lesníci kácí dřevo v učebně, ve virtuální realitě

5. listopad 2018 18:17

Těžit dřevo se dá i v malé učebně. Studenti písecké střední lesnické školy kácí v místnosti stromy na harvestorovém simulátoru. Les mají přímo před sebou na velké obrazovce a škola je pro ně hrou.

Studenti sedí v křesle a kolem sebe mají spoustu páček a tlačítek. „Teď jsem chytnul strom, který je připravený do těžby, pokácím ho a postupně bude projíždět řezací hlavicí. Ta ho odvětví a rozdělí na jednotlivé kusy, to si tady mohu nastavit,“ popisuje Martin Tuháček z druhého ročníku.

Potvrzuje, že studenty práce na simulátoru baví. „Naučím se, co které tlačítko dělá, to je to nejdůležitější. Je výborné, že se počítačová technika dostala do výuky v lesnických oborech,“ dodává.

Rybářská škola ve Vodňanech má nové jezírko, z podzemní učebny je možné koukat pod hladinu

Okrasné venkovní jezírko s podzemní učebnou vybudovala střední rybářská škola ve Vodňanech

Okrasné jezírko s mokřadem a podzemní učebnou je novou neobvyklou pomůckou střední rybářské školy ve Vodňanech. Studenti můžou život pod vodou pozorovat jako v akváriu.

Harvestorové trenažéry nejsou jedinou novinkou ve výuce střední lesnické školy. „Počínaje letošním rokem jsme navázali spolupráci s brněnskou firmou, která zajišťuje komplexní lesnický software. Poskytla nám zdarma pro výukové účely 32 licencí. Pomocí tohoto softwaru mohou studenti nově pracovat v digitálním prostředí s lesním hospodářským plánem a evidencí či s lesními mapami,“ vysvětluje ředitel Michal Grus.

Simulátory za více než tři miliony korun a také nové softwary pomohou studentům lépe vkročit do lesnické praxe.

Spustit audio

Související