Den vzpomínky na velkého jazzmana Jaromíra Hniličku a nové (atmosférické) album Libora Šmoldase
V pátek 11. února, se sešla úctyhodná společnost severně od Brna, na místě zvaném U buku, u lavičky Jaromíra Hniličky, aby zavzpomínala na tohoto velkého jazzmana a umělce v jeho oblíbeném místě.
Tento den totiž uplynulo devadesát let od chvíle, co se v Bratislavě českým rodičům narodil Jaromír Hnilička, vynikající trumpetista, autor, aranžér, dlouholetý člen orchestru Gustava Broma, vedoucí pozoruhodné vokální skupiny, pedagog, vynálezce dechového nástroje hnilofonu a hluboce vzdělaný muž.
Na mimořádného jazzmana zavzpomínáme v hudební půlhodince prostřednictvím několika jeho autorských skladeb, včetně mezinárodně proslavené Jazzové mše, ale i slov jeho kamaráda, houslisty, jednoho z Bromovců a známého hudebního publicisty Jana Daleckého. Jaromír Hnilička odešel do jazzového nebe 7. prosince 2016.
Swingovou a jazzovou půlhodinku doplní nahrávky dalšího skvělého a generačně daleko mladšího jazzového hudebníka, kytaristy, skladatele, taktéž pedagoga a únorového čtyřicátníka Libora Šmoldase, jehož komorní vystoupení jako poctu Jaroslavu Ježkovi ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice jsme nedávno připomínali v Koncertních ozvěnách od Tří lvů.
Tentokrát Libor Šmoldas pozve posluchače na svůj narozeninový koncert a také okomentuje své nové, v pořadí jedenácté (a zvláštně atmosférické) autorské album Dusk neboli Soumrak, které natočil s hvězdným newyorským triem ve složení Adam Nussbaum na bicí a Jay Anderson na kontrabas.
Související
-
Šmoldas hraje Ježka aneb Návrat k pozoruhodnému komornímu koncertu
Na Nový rok tomu bylo 80 let, co odešel, daleko od domova, kamsi výš skladatel, dirigent a klavírista Jaroslav Ježek. Ten se stal jedním z otců české populární hudby.
-
Poprvé jsem banjo objevil ve čtrnácti letech, brnkal na něj voják, vzpomíná Ivan Mládek
„V mládí jsem se zbláznil do Bennyho Goodmana a jeho malých formací, ale i do Fatse Wallera a Django Reinhardta. To všechno mě inspirovalo,“ vzpomíná Ivan Mládek.
-
První tóny a hlasy novinky Petera Lipy připomínají zpěvy tibetských mnichů
„Tato písnička je přesně to, co mám v hudbě rád. Blues je tam slyšet od první po poslední noty. Když jsem přečetl text, potěšila mě stručnost, přímočarost a jednoduchost.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka