Dalibor Vácha: V běhu. Črta ze života českých legionářů v Rusku za první světové války

24. říjen 2021

Přímo pro Český rozhlas České Budějovice napsal Dalibor Vácha povídku V běhu. Obraz ze života českých legionářů v Rusku za první světové války načetl herec Jihočeského divadla Tomáš Drápela.

Čte: Tomáš Drápela
Napsal: Dalibor Vácha
Dramaturgie: Martina Toušková
Zvukový mistr: Michal Kolář
Režie: Martina Schlegelová
Natočeno: v Českém rozhlase České Budějovice v létě roku 2021

Blíží se 28. říjen, tedy den, kdy si připomínáme vznik samostatného Československa v roce 1918. Důležitou úlohu při konstituování nového státu tehdy sehrály také československé legie, tedy čeští a slovenští vojáci, kteří především v Rusku bojovali proti Rakousku-Uhersku, a tím napomohli k jeho porážce a ke vzniku samostatného Československa.

Byli sice kapkou v moři světové války na východní frontě, ale měli svůj velký úkol. Dokázat, že i Češi a Slováci mají právo na svůj vlastní stát, když už mají i svoji vlastní, byť dobrovolnickou armádu.

Dalibor Vácha

Historik, spisovatel a také učitel angličtiny na střední škole. Narodil se roku 1980 v Prachaticích. Vystudoval pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity (obor učitelství angličtiny a dějepisu, poté doktorský obor české dějiny), roku 2012 obhájil disertační práci na filozofické fakultě téže univerzity. Zabývá se především dějinami velkých válek 20. století a československými legiemi v Rusku.

Dalibor Vácha

K legiím se, jak sám říká, dostal náhodou, když byl na praxi v prachatickém archivu a do rukou se mu dostal deník Jana Faláře, kronikáře ze Zdíkova, který za první světové války působil právě v legiích v Rusku. Tehdy to bral jako docela zajímavé čtení, ale nic moc víc. „Úplně jsem tomu propadl až po přečtení Medkových románů a pentalogie Povstalci Karla Fibicha. Nejvíce jsem byl unešený z jejich cesty nazpět do vlasti kolem světa, což vlastně odstartovalo můj již více než dvacet let trvající obdiv k těm obyčejným klukům, co dokázali neobyčejné věci.“

O československých legionářích v Rusku vydal Dalibor Vácha několik knih, například historickou publikaci Bratrstvo: všední a dramatické dny československých legií v Rusku (1914-1918) nebo román Červenobílá obsazený fiktivními i historickými postavami a líčící boje českých a slovenských legionářů v Rusku.

Několik beletristických knih věnoval Dalibor Vácha také událostem druhé světové války. V románu Hranice líčí boje československých vojáků na východní frontě. Na něj pak navazuje román Hoří už Praha?, v němž popisuje události konce války v hlavním městě. Román M+B+M. Josef Mašín, Josef Balabán, Václav Morávek, který v letošním roce vydalo nakladatelství Argo, líčí osudy „Tří králů“, tří nezpochybnitelných hrdinů domácího odboje, kteří neváhali riskovat a položit svoje životy za osvobození vlasti.

V současnosti Dalibor Vácha pracuje na beletristickém zpracování dalšího velkého příběhu. Zaujal ho osud Adolfa Opálky, jednoho z parašutistů, kteří v květnu 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a v pravoslavném kostele v pražské Resslově ulici za to o pár týdnů později zaplatili životem. Román by měl vyjít příští rok při příležitosti 80. výročí této akce československých výsadkářů.

Dalibor Vácha píše i fantasy romány.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?