Co musí umět včelař, jak se do úlu nosí pyl a jak se vytáčí med. Vše o včelách se lidé dozví v novém Apicentru v Protivíně
Když při návštěvě Protivína na Písecku uslyšíte bzučení včel a ucítíte vůni medu, určitě jste poblíž nového Apicentra. Malí i velcí návštěvníci se tam dozví vše o životě včel, ale vyzkouší si také včelařské klobouky nebo stáčení medu. Jedinečný hmyz si tam navíc můžou prohlédnout úplně zblízka.
Poznat život včel přišly také děti z mateřské školy v Protivíně. „Mně se líbilo všechno a zaujala mě plástev,“ vyprávěl Vašík. „Mně se líbily včeličky. Já mám tatínka, který má včelky a jednou za rok stáčí med,“ dodal Toník.
Součástí nového protivínského Apicentra je arboretum s lavičkami, květinami a včelím úlem. „Celý tento prostor je bezplatně, volně, kdykoli přístupný. Úl je udělaný tak, aby člověk mohl bezpečně pozorovat včeličky, takže tady máme hned u česna okno a z nějakých dvaceti centimetrů může každý sledovat, jak včely nosí do úlu pyl,“ ukazuje předseda spolku Apicentrum Jiří Hejsek.
Čtěte také
Vnitřní expozice začíná u deseti výukových panelů. „Tam je úplně všechno o včelách. Dále je součástí pestrá skladba včelích úlů i živé včely ve třech úlech, které měníme po třech až pěti dnech. Včelky mají nahoře vodu, zespodu větrání, takže tady mohou v klidu žít,“ popisuje Jiří Hejsek.
V centru se konají i různé akce spojené se včelami a včelařstvím. „Máme tu místnost pro přímé ukázky včelaření. Teď jsme předváděli vytáčení medu, návštěvníci mohli pozorovat, jak se odvíčkovává rámeček, jak se dá do medometu a jak vytéká med. Jinak děláme ukázky pastování medu, sbíjení rámků, vyvařování voští a další práce včelaře,“ říká Jiří Hejsek.
Detaily o akcích i otevírací době zájemci najdou na webových a facebookových stránkách protivínského Apicentra.
Související
-
Úly na jihu Čech jsou prázdné, varroáza zahubila tisíce včel. Zřejmě bude i méně medu
Mnoho včelařů přišlo kvůli varroáze o včelstva. Onemocnění zlikvidovalo v Česku čtvrt milionu včel, na jihu Čech se podle veterinářů vyskytlo zhruba na třetině stanovišť.
-
Moderní včelín má zvukový senzor i váhu, která snímá přírůstek. Včelař tak snadno zjistí, co se děje
Nový včelín se objevil v létě na louce nad městem Volary. Jako svůj projekt ho tu naistalovala místní radnice. Včelín spojuje moderní technologie s klasickým včelařením.
-
Včelaři při medobraní žvýkají vosková víčka. Jsou dobrá proti paradontóze
Medobraní je pro včelaře především radost, protože sklízí plody celoroční práce. Vyžaduje ale také mnoho namáhavé práce, kterou včelař musí naplánovat na správný čas.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prezident Pavel podepsal důchodovou reformu. Věk odchodu do penze se zvýší na 67 let
-
Nejrozsáhlejší podvod s charitou v Česku. 10 podvodníků od 40 000 lidí vybralo 64 milionů korun
-
Macron vybral nového francouzského premiéra. Stát se jím má centrista François Bayrou
-
Věra Jourová bude prorektorkou Univerzity Karlovy. ‚Z politiky jsem odešla na dlouho,‘ říká