Chýnovská jeskyně je vůbec první zpřístupněnou jeskyní u nás. Zajít si do ní můžete i na koncert

2. srpen 2022

Vůbec první zpřístupněnou jeskyní pro veřejnost na území České republiky byla jeskyně v Chýnově na Táborsku na jihu Čech, ke které se váže celá řada zajímavostí. Nachází se v ní například na šedesát druhů minerálů a také největší evropské zimoviště netopýra řasnatého. Při prohlídce je možné vrátit se v čase a prohlédnout si i zničený kus podzemí.

Jedinou veřejnosti přístupnou vápencovou jeskyni v jižních Čechách byste našli pod svahem nevysoké Pacovy hory nedaleko Chýnova. Byla objevena náhodou při lámání kamene v malém lomu v druhé polovině 19. století. Skalníkovi jménem Rytíř zapadlo při práci kladivo do otvoru ve skále. Vydal se ho proto do neznámé dutiny hledat. Až tam zjistil, že nejde o žádnou průrvu, ale o rozsáhlé podzemní prostory.

Objevte s námi místa, která stojí za to navštívit a soutěžte o atraktivní ceny. V Cestě okolo Česka můžete soutěžit hned dvakrát!

Krátce poté se jeskyni vydala prozkoumat trojice mužů z nedalekého Schwarzenberského kamenolomu. Jedním z nich byl i Jan Strnad. „Naše rodinná kronika začíná právě vzpomínkami na Jana Strnada, jak je zaznamenal jeho syn František,“ říká pravnuk Michael Strnad, který poskytl spoustu materiálů pro expozici, která je umístěna v návštěvnickém centru naproti vchodu do jeskyně.

Ještě v 19. století zpřístupnil pro turisty Chýnovskou jeskyni sedlák Rothbauer, tehdejší majitel pozemku, pod nímž se jeskyně nachází. Rodina se pak starala o jeskyni dlouhá desetiletí.

Zbytky krápníků z odtěžené části

„Vzpomínáme především na tatínka, protože dědečka jsme neznali, ten zemřel dřív, než jsme se narodily,“ říkají Jana Horová a Jarmila Kolářová, které jsou potomky původních majitelů. „Naši předci udělali na jeskyni velký kus práce a měli ji nesmírně rádi,“ dodávají. Dodnes návštěvníci při prohlídce jeskyně využívají například schodiště, které bylo postaveno na začátku turistického provozu.

Chýnovská jeskyně je částečně zatopená a zatím nebyla zcela prozkoumána. Odkryto bylo čtrnáct set metrů chodeb. Prohlídkový okruh měří čtvrt kilometru, ovšem překonává výškový rozdíl čtyřiceti metrů po strmých kamenných schodech.

Kaple svatého Vojtěcha

V jeskyni se čas od času koná i kulturní program. Například v ní pravidelně koncertuje houslista Jaroslav Svěcený. Bližší informace návštěvníci získají na stránkách Správy jeskyní České republiky, která v současnosti o Chýnovskou jeskyni pečuje.

autor: Filip Černý
Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...