Chřipkou onemocnělo mnoho malých dětí. Pocítily to i mateřské školy

Chřipka, respirační onemocnění, nachlazení (ilustrační)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chřipka, respirační onemocnění, nachlazení (ilustrační)

Epidemie chřipky v Jihočeském kraji trvá už třetí týden. Hygienici zaznamenali více než dva tisíce lidí s akutními respiračními onemocněními a téměř 500 pacientů s chřipkou na 100 tisíc obyvatel.

Pro návštěvy zůstává uzavřeno pět ze sedmi jihočeských nemocnic a některé domovy pro seniory. Nejvíc nemocných je stále mezi předškolními dětmi a školáky do patnácti let. Je to znát také ve školách a školkách.

Například v českobudějovické mateřské škole Sedmikráska chybí téměř dvě třetiny dětí. Dodržuje se tu běžný program se zpíváním, čtením pohádek, malováním a odpolední vycházkou, ale něco je přeci jen jinak.

„Dětí je málo, takže máme sloučené třídy. Komplikace to ale není, naopak nám to pomáhá, protože starší děti pomáhají těm mladším,“ popisuje učitelka Věra Pouzarová.

Podle ředitelky Miroslavy Makovcové Stecherové nemocnost dětí v průběhu tohoto týdne vygradovala. „V současné době máme 111 dětí nemocných. Je to z celkového počtu 179 dětí, což je asi 62 procent. Tento počet stoupl v tomto týdnu, na dvě třídy máme otevřenou vždy pouze jednu třídu,“ říká.

„Rodiče přestali podceňovat nemocnost dětí a opravdu je odhlašují na delší dobu. Zpočátku taková situace nebyla, děti se nám po dvou dnech vracely zpět, nyní se odhlašují i na dva týdny,“ dodává.

Zaměstnance epidemie chřipky nepostihla. „Všichni se drží, měli jsme pouze jednu pracovní neschopnost, kdy onemocněla paní školnice a byla týden doma s respiračním onemocněním, ale v současné době máme stoprocentní stav pracovníků,“ uvádí ředitelka.

Ta zároveň doufá, že situace v českobudějovické mateřské škole Sluníčko se stabilizuje po jarních prázdninách, které začínají příští týden.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související