Busta Járy Cimrmana ozdobí břeh Lipna ve Frymburku. Bude připomínat pobyt fiktivního českého génia v tamním starobinci
Na břehu Lipna se objeví busta Járy Cimrmana. Fiktivní český génius se totiž léčil s asijskou chřipkou ve starobinci ve Frymburku na Českokrumlovsku a celá hra Lijavec Divadla Járy Cimrmana se tam odehrává. Tři umělecké návrhy portrétů vytvořili studenti katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
„Tohle je busta Járy Cimrmana, ale ve velmi abstrahované podobě. Je zpracovaná do tvaru pumpy v zimě, inspirovaná hrou Lijavec,“ ukazuje studentka katedry výtvarné výchovy Alisa Raff.
Ta pochází z Ukrajiny a Járu Cimrmana dosud znala jen trochu. „Přítel má moc rád tohle divadlo, ale je to takový hodně specifický český humor. Pro cizince je to náročnější, řekla bych, musela jsem na tom trošku máknout,“ usmívá se.
Návrh vytvořila společně s Adélou Čihákovou a Janem Procházkou, který připomíná, že busta vychází z jednoho momentu ve hře Lijavec. „Cimrman se během pobytu ve starobinci ve Frymburku účastnil takového maškarního bálu. A převlékl se za pumpu v zimě,“ říká.
Obličej fiktivního génia samozřejmě vidět není, jen určité náznaky. „Ve velmi malém náznaku je vidět možná jeho oko, oči, ale jinak je zkrátka všechno schované. Busta je vysoká asi sedmdesát centimetrů, aby se ještě vešla do pece,“ upřesňuje Jan Procházka.
Druhý návrh, který trojice studentů vytvořila, se jmenuje Cimrman s utěrkou. „To je jiný moment ze Lijavce, kdy Cimrmana napadla paní správcová utěrkou. Zase bohužel nevidíme Cimrmanův obličeji, je zakrytý tou utěrkou. Je tady jen náznak hlavy, krku, jde opět o takový humorný moment,“ popisuje Jan Procházka.
Čtěte také
Třetí návrh pak zachycuje Cimrmana, jak si chrání obočí před správcovou starobince. Vytvořil jej výtvarník a absolvent katedry výtvarné výchovy Jaroslav Svoboda.
Součástí jednoho z návrhů je ruka s prstem, který kamsi ukazuje. „Má ukazovat na místo, kde byl starobinec ve Frymburku. A on tam skutečně byl,“ vysvětluje Jan Procházka.
Díla doplní tabulka s Braillovým písmem, a budou tak přístupná i zrakově hendikepovaným. „Ty práce jsou připraveny tak, aby byly i pro návštěvníky s vadami zraku. Jsou opatřené jednak textem v Braillově písmu a jednak QR kódem, prostřednictvím kterého se lidé dozví něco o historii a díle,“ doplňuje Josef Lorenc z katedry výtvarné výchovy, pod jehož vedením studenti pracují.
Busta Járy Cimrmana bude od léta stát u cyklostezky poblíž frymburského přívozu. Vítězný návrh vyberou zastupitelé Frymburku.
Související
-
V Českých Budějovicích můžete vidět bronzový ohryzek Járy Cimrmana
Originální stopou po největším Čechovi Járovi Cimrmanovi se může chlubit Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity. V její zahradě Cimrman založil ekologický kompost.
-
Závišův kříž, třetí nejcennější českou zlatnickou památku, si lidé osahají. Vzniká haptický model
Nevidomí, děti i další návštěvníci kláštera ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku si budou moct osahat slavný Závišův kříž. Haptický model vyrábí výtvarník Jaroslav Svoboda.
-
Ostružiník Járy Cimrmana, jeřáb bezdězský a mnoho dalších rostlin ukáže ojedinělý fotografický atlas
Přes osm tisíc fotografií bude obsahovat nový Fotografický atlas rostlin České republiky. Na jeho vzniku se podílejí tři české univerzity, dále výzkumné ústavy a muzea.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putinova představa o ,tradiční roli’ versus potřeba nahradit ztráty z Ukrajiny. Ruská armáda nabírá ženy
-
Analytička Klímová: Češi bývají nespokojení. Jsme teď na úrovni Slovinců. Ale chudší než před 5 lety
-
AfD zvolila Weidelovou kandidátkou na kancléřku. Proti straně demonstrovalo kolem 10 000 lidí
-
Ukrajina tvrdí, že v Kurské oblasti zajala první severokorejské vojáky. Vyslýchá je