Bouřky a bouřlivé počasí v písničkách
Vskutku bouřlivé léto zažíváme. Toto spojení teď není užito ve významu přeneseném, ale v meteorologickém jako atmosférický jev se silným větrem a deštěm a často bohužel i ničivými, nebezpečnými projevy. V hudební půlhodince Světla ramp předložíme pár důkazů, že toto téma v různých významových rovinách se objevilo i v písničkách.
V jedné z nich se dotkneme vpravdě renesanční osobnosti, letošního srpnového jubilanta Jiřího Srnce, který výrazně vstoupil do několika uměleckých oborů. Vystudoval střední školu grafickou, pak klavír na konzervatoři, aby potom absolvoval studium na loutkářské fakultě pražské DAMU.
A své dovednosti a profese režiséra, scénografa, výtvarníka, loutkáře i hudebního skladatele Jiří Srnec uplatnil ve svém Černém divadle, které vstoupilo do povědomí vystoupením na světoznámém festivalu ve skotském Edinburghu.
Jiří Srnec spolupracoval i s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka i státní operou v Mnichově a je spoluautorem kvalitních šansonů jako Amfora, Má cesta nebo Bouřka ve spolupráci s textařem Pavlem Koptou. Písničku Bouřka natočil Waldemar Matuška v roce 1970 s orchestrem Luďka Švábenského.
Čtěte také
Další písničkovou Bouřkou bude česká verze světoznámé kompozice Jimmyho Webba MacArthur Park, kterou proslavili herec irského původu a filmový představitel nesmlouvavých, houževnatých chlapíků Richard Harris a pak také v disco úpravě Donna Summer. S textem Pavla Vrby ji natočila právě hlavně pod jejím vlivem před čtyřmi desítkami let Helena Vondráčková s názvem a slovesným pojetím, které vyhovuje zaměření těchto Světel ramp.
Pořad přinese též vyprávění o nejslavnějším a už letitém standardu, který se vztahuje k tomuto tématu – Stormy Weather, Bouřlivé počasí, a také legendární psycheledický song před padesáti roky zemřelého Jima Morrisona a kapely The Doors – Riders On The Storm.
A vše uzavře Bouře, tedy (jiho)české folk-rockové uchopení songu Dona McLeana Ready for the Storm Pavlínou Jíšovou a skupinou Nezmaři.
Související
-
Aničky a Andulky v písničkách Neckáře, Beatles, Bukanýrů, Denvera, Hollies i Korna
Nacházíme se v těsné blízkosti svátku svaté Anny. Právě okolo tohoto jména, jehož půvab vysvítá hlavně ve zdrobnělé podobě, se točí výběr písniček v pořadu Světla ramp.
-
Jsi jako vítr, který rozezpíval housle, aneb Moje oblíbené duety
Moje oblíbené duety – tak je nazvána půlhodinka, jejíž písničkový výběr je tentokrát spíše osobní, žánrově i jazykově docela pestrý. Jako první jsem vybral písničku Žába.
-
Pojďme na zahradu v písničkách pohádkových, poetických i hrůzu budících
Zahrada je lidmi upravený pozemek s vegetací. Jako pojem může samozřejmě nabývat i jiných, přenesených významů, a tak – v různých podobách – vstoupila rovněž do písniček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.