Bohdan Václav Liška fotil proměny i každodenní život Jindřichova Hradce. Jeho dílo teď představuje velká výstava
Přes 50 let fotil život v ulicích, společenské události i proměny Jindřichova Hradce. Význam fotografa Bohdana Václava Lišky je srovnatelný s Josefem Seidelem v Krumlově. Až teď se mu ale dostalo větší pozornosti velkou výstavou v místním Muzeu fotografie a moderních obrazových médií.
„My se teď díváme na fotografie určitých pasáží z jindřichohradeckých předměstí, což byla taková Liškova specialita, že nefotil jen ty líbivé části města,“ ukazuje v expozici Dagmar Blümlová, historička a pravnučka Bohdana Václava Lišky.
„Když se objevil s tou obrovskou bednou a tím černým hadrem, tak okamžitě vylezli lidé a pozorovali ho. Ono to fotografování nebylo dílem okamžiku, chvilku to trvalo a byla to atrakce,“ popisuje.
Na výstavě jsou kromě snímků z předměstí k vidění třeba i takzvané kabinetky a momentky. „To jsou ty malé fotografie neznámých lidí. Jsou tu ale třeba i snímky z pohřbu posledního Černína. Je vidět, že fotografoval nejen zájemce svém ateliéru, ale byl povoláván i k významným událostem města,“ říká Dagmar Blümlová.
Čtěte také
Bohdan Václav Liška působil jako fotograf Jindřichově Hradci mezi léty 1877 až 1935. „Do města se dostal poměrně snadno, protože pracoval u znojemského fotografa Šantrůčka a ten ho jako osmnáctiletého mládence posílal vždy na sezónu otevřít v Jindřichově Hradci filiálku. Hradec byl už tenkrát lákadlem pro turisty, takže tady bylo co fotografovat. Liškovi se tady zřejmě zalíbilo, během dvou let se osamostatnil a když mu bylo dvaadvacet, otevřel svůj ateliér,“ vypráví historička.
Fotograf se také zapojoval do společenského života, přátelil se s významnými osobnostmi doby. Jeho význam pro ten region je srovnatelný například s působením Josefa Seidla v Českém Krumlově.
„Liška byl v té první linii, když se tento typ fotografie začal dělat. Myslím, že jeho jedinečnost spočívala v tom širokém spektru, nedělal jen portréty, ale věnoval se i dokumentární fotografii,“ dodává Dagmar Blümlová.
Podle kurátora výstavy Martina Vaňka nebylo nikdy Liškovo dílo v takovém rozsahu vystavené. Výstava v jindřichohradeckém muzeu fotografie potrvá do 19. září.
Související
-
V Krumlově nefotil jen Seidel, o přízeň zákazníků bojoval s velkým konkurentem
Když dnes chodíte Českým Krumlovem, vidíte, že se běžně všichni navzájem fotografujeme. Kdysi ale bylo nutné jít pro snímky k profesionálovi.
-
Gymnázium v Jindřichově Hradci se stalo kulturní památkou, i přes nesouhlas kraje a vedení školy
Gymnázium v Jindřichově Hradci nově získalo památkovou ochranu. Po šesti letech řízení prohlásilo ministerstvo kultury budovu a přilehlou zahradu kulturní památkou.
-
Požár Jindřichova Hradce v roce 1801 zničil 318 domů a tři kostely. Zahynulo 30 lidí
19. květen 1801 je zapsán v historii Jindřichova Hradce přímo ohnivým písmem. Ráno při výročním trhu si dělníci všimli, že z budovy na náměstí vystupuje neobyčejný kouř.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko nás má za nepřítele. Ficovy tanečky v Moskvě to nezmění, říká bývalý šéf slovenské diplomacie
-
Martínek dělá po genové terapii další pokroky. V listopadu se sám posadil a komunikuje s rodinou
-
PŘIPOMEŇTE SI: Nakládané okurky, vejce nebo celer? Víme, co skutečně patří do bramborového salátu
-
Děti v Prostějově lovily kapry v plaveckém bazénu. V chlorované vodě zažívají stres a teplotní šok