Bájného lovce Oriona, krvavé oko Býka i nejjasnější hvězdu můžete spatřit na zimní obloze
Zimní noční obloha má své kouzlo. „Noci jsou dlouhé a slunce navíc zapadá nejhlouběji pod obzor, takže za jasného a mrazivého počasí je obloha hodně tmavá, až černě sametová. A v zimních souhvězdích září řada velmi jasných hvězd,“ popisuje jihočeská astronomka Jana Tichá.
Nejnápadnějším zimním souhvězdím je Orion. „Podle antické báje představuje bájného lovce Oriona. My ho v planetáriu představujeme jako takového motýla, který má uprostřed takzvaný pás Orionu – tři jasné hvězdy blízko sebe,“ říká Jana Tichá.
Tuto skupinu hvězd považovali za souhvězdí už třeba staří Egypťané. „Přestože název Orion pochází z řečtiny, údajně v sobě zachovává starý sumerský název té oblasti jasných hvězd, který znamenal světlo oblohy,“ dodává astronomka.
Orion doplňuje řada zimních souhvězdí, která obsahují další jasné hvězdy. „Pokud si pás Orionu jakoby prodloužíme směrem nahoru a doprava, najdeme Aldebaran, velkou červenou hvězdu – krvavé oko Býka. Vysoko nad ním jsou dvě hvězdy jako rohy Býka, na hřbetě potom skupinka hvězd, kterým se česky říká Kuřátka nebo Plejády podle antických sester,“ líčí Jana Tichá.
Když prodloužíme pás Orionu opačným směrem, k obzoru, najdeme vůbec nejjasnější hvězdu naší oblohy Sirius. „Té se říká také Psí hvězda, protože patří do souhvězdí Velkého psa. Siria má pes na čumáčku,“ vysvětluje astronomka.
Související
-
Kdy se Země dostává nejblíže ke Slunci? V zimě, i když to mnohé překvapuje, odpovídá astronomka
Vesmírný úkaz, který se řadě lidí zdá nesmyslný, připadá na leden. V tomto měsíci se totiž planeta Země ocitá nejblíže Slunci. Přitom panuje zima, což mnohým připadá divné.
-
Planety Venuše a Saturn a tenký srpek Měsíce těsně vedle sebe uvidíte na lednové obloze
V lednu jsou dlouhé noci, a tak se nabízí ideální příležitost pro pozorování vesmírných těles. Začít můžeme podle astronomky Jany Tiché tím nejviditelnějším, tedy Měsícem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.