Atmosféra 21. srpna roku 1968 se vrátila ve vzpomínkách Michala Horáčka, Antonína Kašky, Petra Ulrycha i Jaroslava Hutky
21. srpen 1968 nebyla neděle, ale středa, byl to tedy všední, pracovní den, přesto vstoupil do paměti valně většiny Čechů, a samozřejmě i Slováků, jako žádný jiný. A pamětníci si obvykle dobře vybaví, jak tento první den okupace vojsky Varšavské smlouvy prožili.
Zvláštní atmosféru tohoto dne podtrhneme výběrem některých písniček a také vzpomínek na osudový 21. srpen roku 1968 a čas okolo něj. Ten den svého raného mládí si připomněl významný textař a letošní jubilant Michal Horáček a z pohledu chlapce také divadelní a rozhlasový herec a jindřichohradecký rodák Antonín Kaška.
Písničkář Jaroslav Hutka působivě popsal své dramatické zážitky od ranních hodin u budovy Rozhlasu na Vinohradské třídě a zpěvák, muzikant a autor Petr Ulrych si vrátil v paměti vzrušující okamžiky, v nichž pohotově reagoval na invazi v písničce Zachovejte klid! Ta kromě jiných bude mít místo v nedělní hudební vzpomínkové půlhodince.
Bohužel, často bolestivé vzpomínky Čechů a Sováků dříve narozených naléhavě ožily na sklonku letošního února po tom, co Rusové vtrhli na Ukrajinu, a tak z dnešního pohledu téměř neznámá píseň Kdo je vrah autorů Angelo Michajlova a Eduarda Krečmara v podání Karla Černocha z roku 1968 dostává silný aktuální význam.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka