Andělé, zimní krajina i sáňky s volantem, které chtěl každý, jsou na starých vánočních pohlednicích
Vánoční pohlednice patřily hlavně v minulém století neodmyslitelně k adventu. Jejich motivy často odrážely dobu, ve které vznikly. V depozitáři Prácheňského muzea v Písku se skrývají stovky vánočních pohlednic. Ty nejstarší jsou z přelomu 19. a 20. století.
„Teď jsem vyndal z krabice pozdrav k vánočním svátkům z pozůstalosti Adolfa Heyduka, konkrétně z roku 1902,“ ukazuje jednu z nejstarších vánočních pohlednic v Prácheňském muzeu historik Jan Kotalík. „Je na ní anděl se svítícím stromečkem a krásný text: Veselé Vánoce a šťastný nový rok přeje líbaje vám, velevážený pane strýčku, jakož i milostivé paní tetince, ruce nejuctivěji oddaný.“
Na nejstarších vánočních pohlednicích se vedle stromečků a andělů často objevují motivy zimních krajin. „Používaly se třeba reprodukce malířů z období romantismu, zasněžené krajiny, byly tam motivy Tří králů, samozřejmě Ježíšek v jesličkách a podobné výjevy, které už se nám dneska zdají trochu archaické,“ popisuje historik.
V jedné z beden v depozitáři je třeba i pohlednice z roku 1916, tedy období první světové války. „Vidíme vojáky v zákopech, ale malinkatý vánoční stromeček. A pravděpodobně tady jeden vojáček píše dopis své rodině,“ říká etnograf Jan Kouba.
Čtěte také
Vánoční pohlednice o deset let mladší, to znamená z roku 1926, jsou naopak plné blahobytu. „První republika prosperuje a pohlednice to odráží. Zářící vánoční stromeček, spokojená rodina a spousta hraček. Ale již v té době se objevují v novinách stížnosti, že se z Vánoc stávají svátky konzumu,“ podotýká Jan Kouba.
Pohlednice mnohdy zachycují dobové hračky po děti. „Nejčastěji je to bubínek, pak panenka a houpací koník. Ve třicátých letech byly například nejoblíbenější sáňky s volantem, ty chtěl v té době každý,“ komentuje etnograf.
V 50. letech se začínají objevovat motivy s detaily vánočních ozdob, jablek, ořechů a větviček a obrázky Josefa Lady. „Ve druhé polovině 20. století ovládl české Vánoce Josef Lada. Jeho motivy dětských zimních her, ponocného, který troubí, a podobně byly oblíbeny tehdy a jsou oblíbeny pořád,“ dodává Jan Kouba.
Nejstarší vánoční pohlednice mohou mít velkou historickou, ale i peněžní hodnotu. Lidé by je tedy rozhodně neměli vyhazovat. Můžou je přinést třeba do Prácheňského muzea v Písku.
Související
-
I vánoční papíry s motivy, které byly svého času nežádoucí, má v netradiční sbírce Prácheňské muzeum
Vánoční papíry z minulého století jsou vzácností. Většina lidí je totiž po rozbalení dárků vyhazuje. V depozitáři Prácheňského muzea v Písku jsou jich ale desítky.
-
České vánoční ozdoby dělaly radost nejen doma, vozily se do evropských zemí i Ameriky
Také vánoční ozdoby podléhají módě. A je to vidět hlavně na těch z minulého století. Protože na skleněné každý neměl, byla oblíbená především lidová tvořivost.
-
Ježíšek pořád proti někomu bojuje, ale neprohrává. O Vánoce se nebojím, usmívá se etnograf
Naši předci během adventu nezdobili svá obydlí, neslavili. Naopak se postili v jídle i v chování. Byly to dny ticha, zimy a tmy. Pravé oslavy vypukly až na Štědrý večer.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Agrofert vyhrál soud o dotaci, kterou musel vrátit. ‚Právo na peníze to nezakládá,‘ tvrdí ministerstvo
-
‚Ukrajinci doufají, že se Trump naštve.‘ Cestu k příměří hatí blafování, Putin odmítá ústupky
-
Vojtěchův návrat potvrzen. Exministr půjde do voleb a je opět kandidátem ANO na ministra zdravotnictví
-
Jak se žije v okupovaných částech Ukrajiny? Bez ruského pasu lékař nemocného neošetří