Alena Mornštajnová: Hotýlek

15. únor 2021

Hotýlek je rodinná sága, která se odehrává během několika desetiletí 20. století a popisuje život hned čtyř generací jedné rodiny. Rodiny, jež v různých časech a v různých režimech vlastnila jeden hotel, možná spíš hotýlek a ještě přesněji hodinový hotýlek. Anebo v něm po znárodnění alespoň pracovala. Na pozadí velkých dějin sledujeme malé dějiny jedné rodiny. Román vyšel v roce 2015, rozhlasovou podobu dostal o rok později.

Režie: Peter Gábor
Interpretace: Anna Cónová
Připravila: Simona Nyitrayová
Mistr zvuku: Marek Hoblík
Natočeno v Českém rozhlase Ostrava v roce 2016.

Především díky svému třetímu románu Hana z roku 2017 se Alena Mornštajnová (1963) stala jednou z nejoblíbenějších a nejprodávanějších současných českých autorek. Román byl přeložen do čtrnácti jazyků a získal několik ocenění.

Ještě před ním vydala prvotinu Slepá mapa a román Hotýlek. Spisovatelkou, která i publikuje, se stala až v padesáti letech.

Alena Mornštajnová

Do té doby pracovala jako učitelka a lektorka angličtiny a překladatelka. V roce 2019 vydala Alena Mornštajnová román Tiché roky. Letos na jaře by měl vyjít Listopád.

Všechny autorčiny dosud vydané romány se obracejí do minulosti. Jsou to rodinné ságy, které vyprávějí o osudech rodin a jejích jednotlivých členů na pozadí historie 20. století. Lidé jsou podle ní stále stejní, mění se jen okolnosti, které pak ovlivňují jejich chování.

autoři: Martina Toušková , Alena Mornštajnová
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?