Zvěřinové ragú s jeřabinami
Kuchařské čarování Petra Stupky, tentokrát s podzimní příchutí.
- 1000 g krájeného masa ze zvěřiny (srnčí, daňčí nebo jelení),
- 400 g kořenové zeleniny,
- 150 g cibule,
- 150 g slaniny,
- 100 g sádla,
- 60 g švestkových povidel,
- 80 g jeřabinového kompotu,
- 80 g rajčatového protlaku,
- 300 ml červeného vína,
- sůl, divoké koření,
- 40 g másla
Recept je na porci pro pět osob.
Na tuku opečte nejprve plátky kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel) poté hrubě krájenou cibuli a přidejte rozpustit na kostičky krájenou slaninu.
Když se vše pěkně opeče a zavoní, přidejte rajčatový protlak. I ten nechte pěkně v základu opéci, pak přidejte divoké koření (bobkový list, celý pepř, nové koření, snítku tymiánu) a poté na stejnoměrné kostky nakrájené a dobře osolené maso.
Vše podlijte vínem a poté velmi zvolna duste pod poklicí, nejlépe v troubě při teplotě 110 stupňů tak dlouho, až je maso téměř měkké.
V kompotovém nálevu rozmíchejte povidla na řídkou kašičku a spolu s jeřabinami vše přimíchejte do ragú, přidejte máslo a nechte v troubě ještě 15 minut podusit.
Ideální je nechat pak ragú do druhého dne zchlazené proležet ale nutné to není.
Běžně se do takovýchto ragú přidávají na závěr i na másle podušená jablka či hrušky. V některých receptech doporučují pokrm lehce zahustit strouhaným perníkem a přisladit medem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.