Život legendy rokenrolu Jerryho Lee Lewise byl plný skandálů, problémů se zákonem, ale také skvělé muziky
Rokenrol přišel na sklonku října o posledního mohykána, v životě i v hudbě dosti divokého. Ve věku 87 let došel do konce svého dlouhého a nesporně pozoruhodného života zpěvák a pianista Jerry Lee Lewis, proslulý i pódiovou gymnastikou u svého nástroje, který tak brilantně ovládal.
Jerry Lee Lewis spatřil světlo světa 29. září roku 1935 ve Ferriday v Louisianě. Hudbě se rozhodl věnovat nejspíše díky pianu, které mu rodiče koupili, a aby tak mohli učinit, zastavili rodinnou farmu. Během pouhých dvou týdnů se na něj naučil obstojně hrát.
Coby dospívající mladík se klávesami snažil vykouzlit všechno možné. Jazz, blues, country, ale i černošské gospely. První dolary si jako muzikant vydělal ve čtrnácti letech.
O dva roky později se poprvé a rozhodně ne naposledy oženil. Vzal si dceru místního kazatele, s níž se ovšem za nedlouhý čas rozvedl. No, a později vzbudil pozornost bulvárně zaměřeného tisku skandálním sňatkem se svou nezletilou třináctiletou sestřenicí. Už tato zmínka o jeho pojetí a chápání manželského života naznačuje leccos.
Čtěte také
Velmi podobně svérázně jako v soukromém životě si Jerry Lee Lewis počínal při cestě ke slávě. Aby mohl předvést své umění a schopnosti ve studiu progresivní nahrávací společnosti Sun Sama Phillipse, podnikl cestu do jejího sídla v Memphisu. Majitele firmy tam nenašel, zrovna totiž odjel z pracovních důvodů. Jerry byl ale umíněný a rezolutně prohlásil, že se od dveří studia ani za nic nehne, dokud s ním přítomný zvukový technik nepořídí nějakou zkušební nahrávku.
Tak se nakonec stalo a za měsíc obdržel neotesaný chlapec pozvánku od samotného Sama Phillipse k natočení dvou písniček, že se potom uvidí. Jedna z nich se jmenovala Whole Lot of Shakin' Going On. A zanedlouho, v průběhu roku 1957, se stala velkým hitem na obou stranách Atlantiku.
Whole Lot of Shakin' Going On odstartuje vzpomínkové setkání s písničkami velké rokenrolové i countryové hvězdy Jerryho Lee Lewise v pořadu Světla ramp.
Související
-
První dáma country hudby Loretta Lynn zpívala i o nemilých záležitostech svého soukromí
4. října odešla do countryového nebe v požehnaném věku 90 let první dáma žánru Loretta Lynn. Už vstupní písnička Coal Miner´s Daughter se dotkne jejího životního příběhu.
-
Havrani na stromě, na plotu, na sněhu a v plejádě písniček
Letos k nám přiletěli havrani podstatně dříve, než je běžné. Tito opeřenci jsou našimi zimními souputníky a pro svou symbolickou nálož vletěli i do řady písniček.
-
Marta Kubišová se nechtěla dívat na Kleť z druhé strany
„Pomýšlení na jižní Čechy, zvlášť Budějovice, a pohled na Kleť mě v životě držely tak, že když se mě snažila StB po podpisu Charty 77 vnuknout vystěhování, řekla jsem ne!“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.