Začaly přijímací zkoušky na střední školy. Mnoho zájemců odmítne prachatická pedagogická škola
Po celém Česku se konají přijímací zkoušky na střední školy. Současní deváťáci patří mezi silné ročníky, a tak na některých školách může být přetlak. Jak uvedla mluvčí Krajského úřadu Jihočeského kraje Hana Brožková, velký zájem je tradičně o gymnázia a střední školy s maturitou, a to především v Českých Budějovicích.
Nápor jako obvykle zažívá střední pedagogická škola v Prachaticích. Letos si ji vybrala například Isabela Horáková, která bydlí nedaleko. „Chodila sem i moje sestra a chválila to tu. Připravovala jsem se hlavně na talentované zkoušky a matematiku. Jsem hodně nervózní, když vím, že mi jde o budoucnost,“ přiznala.
Obavy ale zažívali i mnozí rodiče. Svou dceru přišli na přijímací zkoušky podpořit Ludmila a František Kadaňovi. „Člověk je samozřejmě trochu nervózní. Věříme, že to zvládne. A když ne, tak na tom svět také úplně nestojí,“ komentoval František Kadaň. „Je tady nával, tak doufáme, že bude mít štěstí a podaří se jí to,“ dodala jeho žena.
Na prachatickou pedagogickou školu se tradičně hlásí víc zájemců, než může škola přijmout. Populární je podle ředitele Antonína Krejsy především obor předškolní a mimoškolní pedagogika, zájem je ale i o pedagogické lyceum. „Každý rok přijímáme pouze třicet a třicet žáků, zájemců je vždy minimálně dvakrát až třikrát tolik,“ uvedl.
Čtěte také
Důvod se nabízí. Prachatická střední pedagogická škola je totiž jediná v Jihočeském kraji. „Přicházejí k nám uchazeči od Nových Hradů a Velešína až po Klatovy a Sušici,“ potvrdil ředitel.
Na budoucí studenty a studentky čekají kromě státních přijímacích zkoušek z matematiky a češtiny ještě ty školní. „Jde nám o to, aby žáci měli talent. Je dobré, když umí matematiku a češtinu, ale když nebudou umět zpívat, cvičit, kreslit, recitovat, je to u nás velká nevýhoda. Proto se skládají přijímací zkoušky z hudební a výtvarné výchovy, tělesné výchovy a řečových dovedností,“ dodal Antonín Krejsa.
Celkově jsou podle dat Jihočeského kraje střední školy naplněné zhruba ze 70 procent. A i když je letos zájemců víc než v předchozích letech, školy nabízí dostatek volných míst.
Související
-
Ukrajinští žáci, kteří úspěšně složili přijímací zkoušky, už studují na českých středních školách
Ukrajinští uprchlíci, kteří byli v Česku už na jaře a od září chtěli nastoupit na střední školy, museli absolvovat přijímací zkoušky. Přihlásilo se necelých 1300 zájemců.
-
Jen čtyři gymnázia v republice nabízí česko-francouzské studium. Jedno z nich je v Táboře
Už přes třicet let existuje česko-francouzská sekce Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Za tu dobu jí prošly stovky absolventů. Francie nyní chce zvýšit podporu.
-
Peníze původně určené na nákup pomůcek a učebnic teď školy musí utratit za energie
Školy řeší problém, kde vzít peníze na drahé energie. Zvýšené náklady platí z provozního rozpočtu, který je určený mimo jiné na nákup učebnic nebo školních pomůcek.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ať peníze radši končí v inovacích, než v pokutách, kritizuje normy na prodej elektromobilů Vlček
-
Dezerce na Ukrajině: letos zběhlo víc vojáků než za předchozí dva roky, stovky jich utekly od Vuhledaru
-
Přes 10 000 zaměstnanců Volkswagenu se v Německu zapojilo do stávky. Zapojilo se devět z deseti závodů
-
Rekordní odměny. Ředitel pražského magistrátu Kubelka své asistentce přilepšil o 857 tisíc korun