Jen čtyři gymnázia v republice nabízí česko-francouzské studium. Jedno z nich je v Táboře

17. květen 2022 15:44

Už přes třicet let existence má za sebou česko-francouzská sekce Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Za tu dobu jí prošly stovky absolventů. Francie nyní chce zvýšit podporu studia na bilingvních gymnáziích v Česku. Při návštěvě Tábora to řekl velvyslanec Alexis Dutertre.

Jižní Čechy navštívil francouzský velvyslanec Alexis Dutertre už třikrát. Se studenty francouzské sekce táborského gymnázia se ale setkal poprvé. „Jsem velmi šťastný, že mohu navštívit tuto školu, protože je jedním ze čtyř dvojjazyčných gymnázií v České republice, které nabízí studium ve francouzštině,“ připomněl.

Důležitý vzkaz, se kterým francouzský velvyslanec do Tábora přijel, zní, že je nutné podporu česko-francouzského bilingvního studia zvýšit. „Covid tuhle spolupráci velmi narušil a my bychom ji chtěli znovu nastartovat,“ potvrdil Alexis Dutertre.

Setkání s francouzským velvyslancem se zúčastnil i student pátého ročníku Martin Svoboda, který se pro studium česko-francouzské sekce rozhodl na základě dobrých referencí ze své rodiny. „Moje sestra navštěvovala toto gymnázium, takže mě hodně inspirovala. Měl jsem představu, že mě to víc spojí se světem, a chtěl jsem se naučit další jazyk,“ vysvětlil.

Čtěte také

K francouzské části maturitní zkoušky půjde v těchto dnech Andrea Dvořáková. Studium v cizím jazyce je podle ní samozřejmě o něco náročnější, ale dá se při troše snahy dobře zvládnout. „Když děláte, co se po vás chce, tak mi to vůbec těžké nepřijde. Dává nám to velkou výhodou poznat jiné kultury, i co se týče zaměstnání,“ popsala.

Podle ředitele Gymnázia Pierra de Coubertina Petra Nývlta je důležité, že francouzská strana považuje podporu bilingvního programu za jednu ze svých priorit. „Je to po letech covidu i se změnou pana velvyslance velmi pozitivní zpráva, že ta podpora bude konkrétní. My budeme velmi rádi, pokud podpora půjde nejen žákům, ale i učitelům, aby mohli vycestovat do zahraničí a zlepšovat své jazykové dovednosti i odbornosti, protože se učíme podle francouzských učebnic a snažíme se aplikovat metodu, kterou mají ve Francii,“ dodal.

Česko-francouzskému studiu se v současnosti na gymnáziích věnuje 750 studentů, 110 z nich v Táboře. Další školy, které tento šestiletý program pro žáky od třinácti let nabízí, jsou v Praze, Brně a Olomouci.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související