Za Vzpomínkou na březen od Paběrků se skrývá oblíbený country song i s jihočeskou souvislostí

15. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Kapela Paběrky v sále Českého rozhlasu České Budějovice v září 2016 | Foto: Magdalena Hovorková, Český rozhlas

Hudební pozdravení Jiřího Kasala se Vzpomínkou na březen kapely Paběrky

Minulý měsíc jsem v Koncertních ozvěnách od Tří lvů vzpomínal na vydařené a emocionálně silné vystoupení trampské a country kapely Paběrky, a tím upozornil na únorové pětaosmdesátiny jejího nejvýraznějšího člena, legendárního banjisty i kreslíře Marko Čermáka.

Na programu koncertu byla také písnička Vzpomínka na březen. Jde o českou verzi oblíbeného amerického country songu autora Harlana Howarda Heartaches by the Number, který jako první natočil a v rámci svého žánru proslavil zpěvák a kytarista Ray Price, byť rozhodně ještě větší hit z něj udělal v popové verzi kdysi hvězdný zpěvák, potomek chorvatských přistěhovalců Guy Mitchell ještě na sklonku padesátých let minulého století.

Během šedesátých let přibylo více dobrých vokálních zpracování této písně v ranku hudby country and western prominentními interprety a interpretkami – Georgem Jonesem, Kitty Wells, Connie Francis nebo dokonce Bingem Crosbym.

V anglickém originále jde o počítání jednotlivých zklamání, bolestí srdce, a záleží na tom, zda píseň zpívá muž, nebo žena, na tom, kdo prožívá smutek, kdo miluje stále více a kdo naopak stále méně. A když ta zklamání přestane postižený počítat, je definitivní konec.

Český text je o něčem jiném. Hlavním hrdinou je právě měsíc březen, i když ve zpětném vzpomínkovém a podzimním pohledu. A má zajímavého autora, českobudějovického psychotronika i fotografa Pavla Kozáka. Takže si v Hudebním pozdravení poslechněte Paběrky se zpívajícím Václavem Limberkem a Vzpomínku na březen z roku 1994.

autor: Jiří Kasal

Související