Za pobyt dětí na letním táboře zaplatí letos rodiče víc, zájemců ale mají pořadatelé dost

V průměru o patnáct procent podražily letos dětské letní tábory. Pořadatelé ceny oznámili většinou už v lednu, a míru zdražování se tak snažili pouze odhadnout. Přesto věří, že se jim podaří s penězi od rodičů vyjít a program ani jiné služby pro děti nebudou muset omezovat.

Soutěže, kamarádství a také dobrodružství – to jsou letní tábory. Letos si je děti i pořadatelé po dvou letech pandemie koronaviru užijí bez omezení. Navyšují se ale náklady a rodiče za pobyt svých dětí na táborech zaplatí víc. „Cena táborů se u většiny oslovených organizací mírně navyšuje, a to asi o deset až dvacet procent,“ potvrzuje předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

Zdražovat letos musela i jindřichohradecká YMCA, která se trvale snaží udržet ceny co nejnižší, aby si letní pobyt mohly dovolit i nízkopříjmové rodiny. „U nikoho to nezpůsobilo to, že by se rozhodl dítě na tábor neposlat. Všechny naše tábory už máme plně obsazené, takže to určitě problémy nepřineslo,“ uvádí předsedkyně Hana Nosková.

Nejvíc rostou pořadatelům náklady na jídlo a pohonné hmoty. „Naše náklady letos stoupnou i kvůli tomu, že jsme oddílovým vedoucím přidávali na odměnách,“ doplňuje hlavní vedoucí organizace TOP Tábory Václav Vaněček.

Čtěte také

Ta v jižních Čechách nabízí dětem pobyty na táborech Nový Řadov a Nežárka. „Naší obrovskou výhodou je to, že oba areály jsou v našem vlastnictví. Nemusíme se tedy obávat, že by nám majitel na poslední chvíli řekl, že cena bude vyšší,“ připomíná.

Přesto, že jeho organizace nastavila ceny letních táborů už v lednu a ještě zbývají volná místa, nechystá se pro objednávky těsně před koncem školního roku ceny navyšovat. „Zbývá jenom asi osm procent míst. Zvyšovat teď cenu na takhle malý počet poukazů by bylo víc práce než užitku, protože změna ceny znamená úpravy na webu, veškerých materiálů a tak dále,“ vysvětluje.

Nejvyšší položku v rozpočtu pro organizátory táborů představuje jídlo. Trvanlivé potraviny se proto někteří snaží nakupovat s předstihem v akcích. „Jídlo ale není ta položka, na které bychom byli ochotní šetřit, takže nemám informace o tom, že by se upravovaly jídelníčky, že by se nějaké dražší a kvalitnější potraviny eliminovaly,“ upřesňuje Aleš Sedláček za organizace sdružené v České radě dětí a mládeže.

Spustit audio

Související