Z elektrikáře se stal kustodem filharmonie. Rozdává noty, spouští gong a také s hráči cestuje

22. červenec 2017

Poměrně dost věcí má na starosti kustod. V Jihočeské filharmonii tuto funkci zastává Pavel Bandhauer, za kterým se vypravila redaktorka Martina Toušková. V novém díle víkendového seriálu Co dělají tak představuje posluchačům další zajímavé povolání.

„Před zkouškou musím připravit osazení orchestru. Každý program je trochu jiný, teď třeba máme přes padesát hráčů, z toho asi 36 smyčců, ostatní jsou dechy a bicí. Musí se připravit pulty, rozdat noty, zařídit další věci, které jsou potřeba, stojánky, basové židličky a tak dále. Pak se to případně dolaďuje podle přání dirigenta nebo hráčů,“ popisuje svou práci.

To samé dělá, i když orchestr hraje mimo domovskou scénu. Kustod musí s muzikanty cestovat. „Všechno se obvykle bere s sebou a pak se to staví na místě koncertu. Mám na starosti například převážení bas. Basisté si je zabalí a já je potom nakládám. S nástrojem je samozřejmě potřeba zacházet s citem, dobře uvázat, aby se nic nestalo,“ doplňuje.

Samotné zkoušky i koncerty tráví kustod ve své zvukové kabině. Zde rozsvěcuje světla nebo spouští gong, který upozorňuje návštěvníky na blížící se začátek vystoupení. Přiznává, že při zkouškách ho občas i bolí hlava. „Když si na začátku každý muzikant zkouší to svoje, je to rachot. To si radši zavřu okénko,“ usmívá se Pavel Bandhauer.

Pracovní doba kustoda rozhodně není pravidelná jako v továrně. „Musí to fungovat tak, abych byl přítomen na zkouškách a potom na koncertech. Ty mohou být i o víkendu, někdy se jede pryč. Mě to ale nevadí, potom máme zase dostatek volna,“ říká.

V Jihočeské filharmonii pracuje Pavel Bandhauer dvanáct let. Původní profesí je elektrikář, takže občas se také stará o údržbu. „Na práci tady jsem si zvykl hned na začátku a začalo se mi to líbit. Baví mě cestování. Když muzikanti odzkouší, mám pár hodin volna a mohu se projít po městě, kde zrovna jsme,“ dodává.

Všechny díly pořadu Co dělají najdete ZDE.

Spustit audio