Med jako náplast, vosk jako platidlo a propolis jako součást laku na housle. I takové využití měly v historii včelí produkty
Využití včelích produktů je hodně široké. A věděli to už naši předci. Prvními doklady o využívání medu lidmi jsou jeskynní malby, známá malba z Pavoučí jeskyně poblíž Valencie ve východním Španělsku je stará nejméně osm tisíc let.
Ve většině antických kultur byl med využíván ve výživě i jako lék. Ve středověku se s ním sladila kaše podávaná k masu. Na jindřichohradeckém zámku se například čtyři století, až do vlády Josefa II., rozdávala chudým sladká kaše vařená z piva, medu a maštěná makovým olejem.
Med byl součástí léčebných procedur. „Římané používali medové náplasti nebo si přikládali na rány plástve. Ty mají antibakteriální účinky,“ uvádí jeden z blahodárných léčebných postupů používaných v historii včelař Václav Krištůfek. Med v kombinaci s mlékem může zahnat nespavost.
Čtěte také
Nejenom jako lék se využívaly a stále využívají i další včelí produkty. Voskem se v minulosti dokonce i platilo. Voštníci vosk sháněli pro voskaře a svícníky, kteří vyráběli svíčky.
Propolis, tedy včelí tmel, působí antibioticky, antivirově, desinfekčně a protizánětlivě. Obsahuje více než sto chemických látek – pryskyřice, minerály, vitamíny, oleje nebo vosky. Propolis údajně používal při výrobě nástrojů i italský mistr houslař Antonio Stradivari. Přidával ho do laku, kterým housle natíral.
Mateří kašička, která slouží jako potrava pro včelí larvy, se využívá hlavně v kosmetice. Zlepšuje ale také trávení, srdeční i jaterní činnost.
Když dostaneme od včely žihadlo, zabolí to a není to nic příjemného. Včelí jed může ale našemu tělu i prospět, a to při léčbě revmatismu. Tato léčivá látka se získává pomocí střídavého elektrického proudu. Jak? I to se dozvíte, když si poslechnete celý pořad Máme rádi zvířata.
Související
-
Velká řepková pole jsou pro včely monodietou, která jim neprospívá, připomíná včelař
Je skvělé bydlet na dobré adrese. Platí to i o včelách. Místo, kde stojí úly, je pro jejich život zcela zásadní. V České republice se včelaří hlavně v kulturní krajině.
-
V chladném období se včely v úle semknou do chomáče, který jim pomůže udržet teplotu
Na podzim aktivita včel klesá společně s teplotou. Toto dokonalé společenstvo ale rozhodně neusíná na vavřínech. A nedělají to ani správní včelaři.
-
Matka, trubci, létavka, kojička i strážkyně. Včely v úlu zastávají nejrůznější role
Včela medonosná je pozoruhodný tvor. Uspořádání včelstev a celý včelí život je dokonalý a zcela jistě obdivuhodný. Proto tomuto hmyzu věnujeme vždy jeden pořad v měsíci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka