V chladném období se včely v úle semknou do chomáče, který jim pomůže udržet teplotu
Na podzim aktivita včel klesá společně s teplotou. Toto dokonalé společenstvo ale rozhodně neusíná na vavřínech. A nedělají to ani správní včelaři. Včelařský podzim a změny v životě včel v tomto období jsou tématem pořadu Máme rádi zvířata.
Chování včel ovlivňuje nadmořská výška. Například v Chorvatsku včelaři v říjnu stáčí med. „Naopak na Šumavě, kde je teplota kolem nuly, je situace jiná,“ vysvětluje českobudějovický včelař Václav Krištůfek, „včely tam už nelétají pro potravu, protože v přírodě není. Taky neplodují a vytváří chomáče. V Českých Budějovicích ještě snášejí pyl z květů hořčice, aster nebo dýní.“
V úle jsou v podzimních měsících matka, trubci a dělnice. Včely už ale trubce vytlačují ven z úlu, ubývá i dělnic. Na plástvích má včelstvo zásoby, které si přenáší nad hlavu. Když přichází chladné období, vytváří včely už zmíněný chomáč, kterým udržují i teplo.
Včely se líhnou nejenom na jaře, v létě, ale i na podzim. „V úle jsou teď dlouhověké včely, které se dožívají šesti až osmi měsíců. Jejich úkolem je přenést včelstvo přes zimu do jara,“ říká Václav Krištůfek.
„Od dubna se líhnou včely, které žijí jen čtyřicet dnů – dvacet dnů pracují v úlu a pak přinášejí nektar. Dlouhověké včely mají větší tukové tělísko, jsou odolnější. Letní ho mají méně, energii doplňují krmením,“ uvádí další rozdíly mezi jednotlivými včelami Václav Krištůfek.
Rozhovor z cyklu o včelách a včelaření si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata. Řeč bude o dokrmování včel, přípravě včelstev na zimu a monitoringu kleštíka, který způsobuje závažné onemocnění varoázu. Dozvíte se také, jak zabezpečit úly před hlodavci nebo ptáky.
Související
-
Matka, trubci, létavka, kojička i strážkyně. Včely v úlu zastávají nejrůznější role
Včela medonosná je pozoruhodný tvor. Uspořádání včelstev a celý včelí život je dokonalý a zcela jistě obdivuhodný. Proto tomuto hmyzu věnujeme vždy jeden pořad v měsíci.
-
Češi jsou národ včelařů. Žije tu 700 tisíc včelstev, čtvrtý nejvyšší počet na světě, říká vědec
Ocenění za popularizaci vědy převzal před nedávnem Václav Krištůfek z Biologického centra Akademie věd České republiky. Na českobudějovickém pracovišti působí už 40 let.
-
Motýlů dramaticky ubývá, protože krajina dnes není pestrá, říká entomolog
Domorodí Američané je měli za symbol radosti, ve starém Řecku představovali duši. Pestrobarevní motýli vždy poutali pozornost a osídlili téměř celou planetu. Teď ale mizí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.