Víte, kdo nejvíc potřebuje zpomalenou jógu? Zrychlení lidé, odpovídá cvičitelka Miroslava Hadáčková

9. červenec 2024

Miroslava Hadáčková se už roky věnuje józe. V Českých Budějovicích vede studio Na Zátiší a do tichého, klidného světa jógy zve i své cvičence. Jenže mnozí sportovci řeknou: Tohle pro mě není, já potřebuju energický pohyb, ne nějaké „válení se po podlaze“ a „pozdravy slunci“. Co na to jogínka?

„Já se s tím setkávám hodně často. Lidé řeknou: Na jógu nemůžu, je to pomalý, je to moc klidný, je tam ticho, nemůžu tam, protože jsem zkrácenej a tak dále. Ale jóga směřuje k harmonii, a pokud mám životní styl hodně zrychlený, tak to naopak potřebuji vyvážit tím pomalým. Takže speciálně lidé, kteří tohle říkají, jsou z mého pohledu těmi, kdo to nejvíc potřebují,“ usmívá se Miroslava Hadáčková.

Většina lidí podle ní po první lekci jógy zjišťuje, že nejde jenom o fyzické cvičení. „Téměř všichni po hodině odcházejí s lehkým úsměvem na tváři, protože najednou je jim fajn. Odpočinuli si, byli na chviličku sami se sebou, zažili alespoň na moment svůj vnitřní klid,“ říká cvičitelka.

Někdo je prý z takového zážitku až v šoku. „Lidé jsou zvyklí z fitka, že tam hraje hlasitá hudba, trenér je hodně motivuje, aby makali, aby zabrali. A my na józe na to jdeme úplně opačně. Mně se moc líbí věta, že jediné, o co v józe usilujeme, je neúsilí. Necháváme věci plynout a jenom vnímáme tělo, vnímáme dech. Takže pro tyhle upracované, umakané, urvané lidi je jóga balzám,“ dodává Miroslava Hadáčková.

Čtěte také

Jóga podle ní dokáže lidi zaskočit i tím, jak hodně pracuje s myslí. „Když se najednou ocitneme v tichu a klidu, tak mysl, to, co v ní uvnitř běží, proud myšlenek zesílí. A pokud s tím neumíme pracovat, tak nás náš vnitřní hluk dokáže velmi rušit,“ popisuje.

Životní praktiky pak může někdy překvapit až vyděsit i jogínská práce s imaginací, s meditací. „Nenutím lidi do žádných obrazů. Mně asi ze všeho nejlépe funguje, když se zaměřuji na dech a jeho vnímání. Naše vnitřní krajina je opravdu nesmírně bohatá a zajímavá. Když se člověk naučí vnímat, co je za naší myslí, tak objeví krásný svět. V dnešní dynamické době nemáme často příležitost něco takového zažít, ale jóga to umožňuje,“ uzavírá Miroslava Hadáčková.

Kromě duševního světa jóga pochopitelně posiluje i fyzickou stránku naší osobnosti. Jak tedy formuje tělo, pomůže zhubnout, jak zabraňuje poškození páteře a dá se s ní začít i ve vyšším věku? Celý rozhovor s lektorkou jógy Miroslavou Hadáčkovou si poslechněte online.

Spustit audio

Související