Věra Hlaváčková: Tetování

22. květen 2023

Myslím, že potetovaní indiáni byli pro naši generaci záhadné bytosti s obrázky na těle a trochu jsme je litovali a považovali za barbary. Později jsem kérku vnímala jako něco hodně negativního, protože jsem ji viděla hlavně u mužů, co seděli ve vězení, anebo byli součástí nějakého zločineckého klanu... nejspíš někde na Sicílii.

Dnes je tetování módní záležitostí a stále mě překvapuje, kolik lidí si ho nechává za celkem nepříjemných podmínek udělat. Už to dávno není jen mužská záležitost a ženy daly tomuto uměleckému směru mnohem kultivovanější rozměr.

Chodím teď na rehabilitaci a tam se občas na parafínu sejde parádní skupina ženských, a to pak probereme kdeco a většinou se pořádně zasmějeme.

Naposledy nám sestřička vyprávěla, jak vypadá staré, tlusté tělo plné obrázků nahých žen, co už rozhodně nevypadají tak sexy jako před 30 lety, kdy si je tam pán nechal vytetovat.

Nebo jména manželek, která jsou časem přeškrtnutá a nahrazená novými srdíčky s dalším ženským jménem, propíchnutými šípem Amorovým.

Hezky nepůsobí už ani červené růže a květiny všech barev, protože časem vyblednou, kvůli stárnoucí kůži se zkrabatí a máte problém rozpoznat narcis od slunečnice.

Na druhou stranu je pěkné, když přijde jaro a krásné mladé dívky odhalí japonské znaky, oblíbené rčení anebo ornamenty a klikyháky na své mladistvé pokožce. A co teprve když se předkloní a z nízkých džínů vyběhnou barevná tanga a nad nimi obrazce vystupující odněkud z hloubky kalhot.

Moje dcera má taky kérku, na předloktí má vytetovanou malou lampičku. „Lampičku??“ ptaly se mě ženský... Jo, lampičku, aby se jí rozsvítilo! A věřte mi, že bylo období, kdy to potřebovala. A naštěstí to zabralo.

autor: Věra Hlaváčková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.