Vejvodova Škoda lásky jako symbol radosti z míru – se smyčci, akordeonem a také Banjo Bandem Ivana Mládka
Písní, která snad nejsilněji dokázala vyjádřit radost z konce války a osvobození před 78 roky, je Škoda lásky Jaromíra Vejvody. Zbraslavský rodák a kapelník ji složil jako Modřanskou polku, která byla později opatřena textem Vaška Zemana pod obecně známým názvem Škoda lásky.
V cizině, tedy v západní Evropě a v zámoří, žila tato původně česká melodie vlastním a nepochybně zajímavým a úspěšným životem pod jinými názvy jako Rosamunde nebo především anglickým Beer Barrel Polka, tedy Polka pivního sudu.
Jako první ji natočil na desku německý akordeonista Will Glahé, ale nejslavnější vokální verze s textem Lew Browna a Wladimira Timma patří swingově zpívající sesterské vokální skupině Andrews Sisters.
Ve svátečních Vlídných tónech nabídneme k poslechu další verze písně, které jste možná dosud neslyšeli. Nejprve se smyčci a v podání jednoho z nejpopulárnějších francouzských orchestrů 50. a 60. let, který vedl vážený skladatel a aranžér Roger Edmond Roger.
Hlavním instrumentem Rogera Rogera bylo piano, na nějž se naučil hrát sám, ovšem harmonie a dirigování hrály také významnou roli v jeho hudebním vzdělávání. Po válce se mu podařilo vytvořit velký 35členný orchestr, který natáčel hudbu pro film a věnoval se takzvané light music. Postupem času se orchestr početně měnil a taktéž zaměření dirigenta a autora Rogera Rogera, který psal písně i pro Edith Piaf.
Škodu lásky si můžete v podání francouzského orchestru Rogera Rogera poslechnout, ale nabídneme dixielandové pojetí Banjo Bandu Ivana Mláda a též verzi s akordeonem Willa Glahého.
Související
-
Láskyplné melodie pod májovou rozkvetlou třešní s hvězdami Kennym G nebo Andrém Rieu
Od dob romantického básníka Karla Hynka Máchy vnímáme první máj také jako oslavu lásky. A právě toto pojetí svátečního dne najde své vyjádření v půlhodince Vlídných tónů.
-
Virtuos s modrými houslemi Pavel Šporcl slaví padesátiny. Zazní jeho variace na Kde domov můj
Vlídné tóny jsou tentokrát plně věnovány houslovému virtuosu jihočeského, přesněji řečeno českobudějovického, původu Pavlu Šporclovi, který slaví padesáté narozeniny.
-
Harry Macourek složil hudbu k filmu Dobří holubi se vracejí, jako dirigent natáčel s Hanou Hegerovou
Letošní duben přinesl sté výročí narození dirigenta, kapelníka, organizátora i skladatele Harryho Karla Macourka. Přesně 11. dubna roku 1923 přišel na svět na Slovensku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.