Včelí roj váží pět kilogramů, dokáže rychle vystavět nový domov a nanosit zásoby

2. červen 2022

Málo místa v úlu nebo jeho nedostatečné větrání – to můžou být dvě příčiny rojení včel. Tou další je deštivé a chladnější počasí jako letos na jaře. Jeden z rojů se v květnu usídlil i na špendlíku za zahradou Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Našel ho tam včelař Václav Krištůfek.

Pod strom hned ráno umístil úl a do něj dal rámek se včelím plodem. „Ten plod pro včely krásně voní,“ vysvětlil svoje počínání. „Ráno, když jsem tam přistavil úl, během několika vteřin ucítily plod a dobrý příbytek. Postupně se tam začaly přesunovat. Na čele úlu vytvořily takový vějíř, mávaly křídly a oznamovaly těm ostatním, aby začaly do úlu lákat.“

Takto se v průběhu dne dostal dovnitř celý roj. To znamená, že uvnitř je i matka. Ta ze sebe vyzařuje sjednocovací rodinný feromon. Rojení je přirozený proces, jako když mladí lidé opustí domov a založí si svou vlastní rodinu.

„Předností rojů je to, že v sobě mají sílu rychle vystavět nový domov a rychle nanosit zásoby, jinak by včely nepřežily,“ doplňuje Václav Krištůfek. Roje váží v průměru pět kilogramů, můžou být i větší. Někdy se v nich může vyskytnout i několik matek.

Jak se takovému jevu říká, podle čeho si včely vybírají, kde se v roji usadí a další zajímavosti o rojení si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...