Včely dokáží omládnout, zjistili vědci. Když je to potřeba, jejich život se až trojnásobně prodlouží
Věk, a tudíž ani stárnutí nezastavíme. Pro lidi to platí stoprocentně. U včel se ale stárnutí dá pozastavit. Prokázal to výzkum, kterému se věnuje entomoložka Radmila Čapková Frydrychová z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.
„Královny žijí mnohonásobně déle než dělnice a trubci. Můžou se dožít pěti až osmi let. U létavek, tedy včel, které létají pro nektar, se proces stárnutí projevuje nejmarkantněji. Na rozdíl od mladušek, tedy těch, které se starají v úle o královnu a potomstvo,“ popisuje.
Vědci přišli na to, že do procesu stárnutí se promítají potřeby sociální kolonie. „Ve chvíli, kdy je nedostatek mladušek a hrozí, že by se neměl kdo starat, létavky přebírají jejich roli a vrací se do úlu,“ líčí Radmila Čapková Frydrychová.
„V té chvíli dokáží omládnout i na fyziologické úrovni. Pokud by nastal stálý nedostatek mladušek, u létavky by to mohlo vyvolat až trojnásobné prodloužení jejich života. Stárnutí včel může ovlivnit řada dalších faktorů,“ doplňuje.
Více o výzkumu procesu stárnutí u včel si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata.
Související
-
Pokud vytáhneme včelí žihadlo nevhodným způsobem, zbytečně do těla dostaneme víc jedu
Žihadlo není jen jednoduchá jehla. Jedná se o komplikovaný orgán, který se skládá ze dvou částí. V místě, kde se půlky včelí jehly stýkají, je kanálek, kterým proudí jed.
-
Medomet podle legendy vznikl díky chlapci, který si točil s taškou nad hlavou
První hmyz příbuzný včelám se objevil asi před 100 miliony lety. Dokazují to zejména nálezy v barmském jantaru. První zmínky o včelařství pocházejí z doby bronzové.
-
Díky patentům Marie Terezie nemuseli včelaři platit daně a vznikly včelařské školy
Období panování Marie Terezie je nazýváno zlatou dobou včelařství. Dva její patenty byly základem včelařského práva až do 20. století, kdy ustanovení pozbyla platnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.