Včely dokáží omládnout, zjistili vědci. Když je to potřeba, jejich život se až trojnásobně prodlouží
Věk, a tudíž ani stárnutí nezastavíme. Pro lidi to platí stoprocentně. U včel se ale stárnutí dá pozastavit. Prokázal to výzkum, kterému se věnuje entomoložka Radmila Čapková Frydrychová z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.
„Královny žijí mnohonásobně déle než dělnice a trubci. Můžou se dožít pěti až osmi let. U létavek, tedy včel, které létají pro nektar, se proces stárnutí projevuje nejmarkantněji. Na rozdíl od mladušek, tedy těch, které se starají v úle o královnu a potomstvo,“ popisuje.
Vědci přišli na to, že do procesu stárnutí se promítají potřeby sociální kolonie. „Ve chvíli, kdy je nedostatek mladušek a hrozí, že by se neměl kdo starat, létavky přebírají jejich roli a vrací se do úlu,“ líčí Radmila Čapková Frydrychová.
„V té chvíli dokáží omládnout i na fyziologické úrovni. Pokud by nastal stálý nedostatek mladušek, u létavky by to mohlo vyvolat až trojnásobné prodloužení jejich života. Stárnutí včel může ovlivnit řada dalších faktorů,“ doplňuje.
Více o výzkumu procesu stárnutí u včel si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata.
Související
-
Pokud vytáhneme včelí žihadlo nevhodným způsobem, zbytečně do těla dostaneme víc jedu
Žihadlo není jen jednoduchá jehla. Jedná se o komplikovaný orgán, který se skládá ze dvou částí. V místě, kde se půlky včelí jehly stýkají, je kanálek, kterým proudí jed.
-
Medomet podle legendy vznikl díky chlapci, který si točil s taškou nad hlavou
První hmyz příbuzný včelám se objevil asi před 100 miliony lety. Dokazují to zejména nálezy v barmském jantaru. První zmínky o včelařství pocházejí z doby bronzové.
-
Díky patentům Marie Terezie nemuseli včelaři platit daně a vznikly včelařské školy
Období panování Marie Terezie je nazýváno zlatou dobou včelařství. Dva její patenty byly základem včelařského práva až do 20. století, kdy ustanovení pozbyla platnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...