Včely dokáží omládnout, zjistili vědci. Když je to potřeba, jejich život se až trojnásobně prodlouží

Věk, a tudíž ani stárnutí nezastavíme. Pro lidi to platí stoprocentně. U včel se ale stárnutí dá pozastavit. Prokázal to výzkum, kterému se věnuje entomoložka Radmila Čapková Frydrychová z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

„Královny žijí mnohonásobně déle než dělnice a trubci. Můžou se dožít pěti až osmi let. U létavek, tedy včel, které létají pro nektar, se proces stárnutí projevuje nejmarkantněji. Na rozdíl od mladušek, tedy těch, které se starají v úle o královnu a potomstvo,“ popisuje.

Vědci přišli na to, že do procesu stárnutí se promítají potřeby sociální kolonie. „Ve chvíli, kdy je nedostatek mladušek a hrozí, že by se neměl kdo starat, létavky přebírají jejich roli a vrací se do úlu,“ líčí Radmila Čapková Frydrychová.

„V té chvíli dokáží omládnout i na fyziologické úrovni. Pokud by nastal stálý nedostatek mladušek, u létavky by to mohlo vyvolat až trojnásobné prodloužení jejich života. Stárnutí včel může ovlivnit řada dalších faktorů,“ doplňuje.

Více o výzkumu procesu stárnutí u včel si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.