Včely mají v úlu čerpací stanice, říká se jim studánky
Květen je pro včely měsícem, kdy mají opravdu napilno. Kvete nejvíc stromů, květin a také řepka. A tak se tito pozoruhodní tvorové jen tak nezastaví.
„Buňky v plástvi jsou do dvou třetin zaplněné nektarem. Včely potom vodu musí odpařit máváním křídel na 15 až 18 procent, aby med konzervovaly. Dokud buňku nezavíčkují, med není hotový,“ popisuje na včelnici Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích Václav Krištůfek.
Víčka buněk nejsou neprodyšná, musí tudy proudit vzduch a rodící se včelky komunikují s vnějším prostředím. Buňkám s nektarem se říká studánky.
„Z nich ty včelky, které zahřívají plod svým tělem, vibrací svalů, čerpají energii, protože zahřívání je pro ně energeticky velmi náročné. Studánky jsou pro ně jakousi čerpací stanicí,“ přirovnává včelař. Některé buňky jsou prázdné. Z těchto míst včely zahřívají plod, který se ukrývá hned vedle.
To je jen zlomek toho, co se děje v květnu ve včelím úlu. Poslechněte si speciální díl magazínu Máme rádi zvířata ze včelnice Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.
Související
-
Včely dokáží omládnout, zjistili vědci. Když je to potřeba, jejich život se až trojnásobně prodlouží
Stárnutí nezastavíme. Pro lidi to platí stoprocentně. U včel se ale stárnutí dá pozastavit. Prokázal to výzkum, kterému se věnuje entomoložka Radmila Čapková Frydrychová.
-
Pokud vytáhneme včelí žihadlo nevhodným způsobem, zbytečně do těla dostaneme víc jedu
Žihadlo není jen jednoduchá jehla. Jedná se o komplikovaný orgán, který se skládá ze dvou částí. V místě, kde se půlky včelí jehly stýkají, je kanálek, kterým proudí jed.
-
Medomet podle legendy vznikl díky chlapci, který si točil s taškou nad hlavou
První hmyz příbuzný včelám se objevil asi před 100 miliony lety. Dokazují to zejména nálezy v barmském jantaru. První zmínky o včelařství pocházejí z doby bronzové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.