Václav Neckář zpívá mladým (1966)
Stejně jako v případě dalších nastupujících hvězd tuzemské populární hudby, i u Neckáře měl start jeho diskografie standardní postup. Nejdřív si musel vystačit se singly – neboli nahrávkami jednotlivých písniček.
Až když se ukázalo, že není sezónním oblíbencem a jeho hlas a především typ mají potenciál, došlo i na velkou desku. Zatím (v roce 1966) jen stopáží. Jak totiž velela běžná praxe, na jednu hromadu se sesypaly dosavadní singly a bylo, jak se říká, hotovo.
Album dostalo z dnešního pohledu poněkud úsměvný název „Václav Neckář zpívá mladým“. Ano, už je to dávno. A přece se většina těch písniček v rádiích obehrává dodneška.
Související
-
František Segrado – Segrado (2014)
V sobotu 24. července 2021 zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado, svérázný valašský umělec, který desítky let působil v řadě lokálních kapel.
-
František Nedvěd – Neváhej a vejdi (1998)
V neděli obletěla hudební scénu zpráva o smrti Františka Nedvěda, poloviny druhdy masově populárního bratrského dua, jakož i člena skupin Brontosauři či Spirituál kvintet.
-
Buty – Dřevo (1995)
Hráčská lehkost, melodické nápady a trochu poťouchlé, trochu smutné a trochu nepochopitelné texty. To jsou prvky, podle nichž posluchač identifikuje ostravskou kapelu Buty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.