V Třeboni otevřeli první aplikační laboratoř pro využití mikrořas v České republice
Jak využít mikrořasy v neurologii, při výrobě nových léků nebo v kosmetice pomáhá zjišťovat nová aplikační laboratoř v Třeboni. Je první v České republice a Mikrobiologický ústav Akademie věd chce díky ní rychleji přenášet do praxe nejnovější vědecké poznatky v oboru.
Mikrořasy mají nejen skvělé nutriční vlastnosti, díky kterým jsou poptávaným dietetickým doplňkem pro lidi, ale přidávají se i do krmiv hospodářských zvířat. Řada jejich kmenů obsahuje protizánětlivé a protirakovinné látky, které se testují v medicíně.
Aplikovaným výzkumem mikrořas se v Třeboni zabývá i Antonín Střížek. „Tady máme místnost k rekultivování a udržování řasových kultur. Můžeme tu vidět takové větší válce, ve kterých pěstujeme desítky litrů řasové kultury. Je to vlastně mezistupeň mezi tou udržovací fází pouze ve sbírce a tou opravdu aplikovanou fází, kdy pěstujeme řasy ve velkých tisícilitrových objemech,“ ukazuje.
Podle vedoucího aplikační laboratoře Richarda Lhotského může výzkum sloužit celé řadě uživatelů. „Může to být někdo, kdo využije samotnou řasovou biomasu i jako potravní doplněk, to samé platí o krmivářství,“ říká.
Dodává, že mnohem více než v předchozích dobách se pracuje s cennými látkami z mikrořas. „Izolují se nové kmeny, které obsahují třeba velké množství nenasycených mastných kyselin. Další významnou skupinou látek jsou karotenoidní barviva, všichni je známe z mrkve nebo rajčat a řasy jich obsahují velké množství, v mnoha případech nejvíc v přírodě, akorát ta zelená barva to maskuje,“ připomíná Richard Lhotský.
Spirulina obsahuje neuvěřitelné množství prospěšných látek. Seženete ji v prášku nebo tabletkách
Sladkovodní řasa spirulina, ačkoli je to ve skutečnosti sinice, po staletí byla a stále je velkým lidským spojencem. Například Aztékové ji pěstovali na jezerech Texcoco a dalších.
Další cenné látky se mohou uplatnit v kosmetice nebo medicíně. „Dokonce chemický průmysl v jednu dobu zažíval boom, kdy se uvažovalo o použití mikrořas jako zdroje pro paliva budoucnosti. Stejně tak se dnes uvažuje o řasách, že by produkovaly látky, které se dají využít třeba při výrobě bioplastů, ale tam jsme opravdu na samém začátku,“ doplňuje.
Třeboňské pracoviště je v České republice jediné a v Evropě se řadí mezi pět zařízení, která se zaměřují na základní výzkum mikrořas a zároveň na jeho propojení s komerční sférou.
Související
-
Jihočeští vědci mají nové laboratoře pro výzkum viru zika i klíšťové encefalitidy
Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějovicích má nový pavilon pro parazitology. Přístavbou vznikly laboratoře, pracovny, přednáškový sál, moderní technické zázemí.
-
Laboratoř policejních chemiků je cítit marihuanou. Právě tato droga je zaměstnává nejvíc
Určitě je znáte z televizních kriminálek. Experti v bílých kombinézách, kteří se se svými kufříky pohybují na místě činu. Mohou to být chemici.
-
Vědci v Boubínském pralese mapují život stromů
Jaká je minulost lesa? Jak rychle stromy rostou? A kolik jich nepřežilo poslední orkán? I to zjišťují vědci v Boubínském pralese na Šumavě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Míša s AADC čtyři měsíce po genové terapii: nově drží hlavu, sedí, pije brčkem a chystá se na chůzi
-
Akce: Výbuch: ‚Sbohem, Rusko.‘ Exploze ve Vrběticích změnily českou politiku, Zeman zůstal sám
-
‚Neobsahuje odborný vstup znalce.‘ V kauze posudku pro pražský dopravní podnik padlo trestní oznámení
-
Policie řeší případ částečné demolice. S bouráním domu poškozeného povodní majitelka nesouhlasila