V lesích obnovují nádrže, které mají zadržet v krajině vodu

4. listopad 2018 08:40

Vypadají jako rybníky, ale ve skutečnosti jsou to nádrže na zadržení vody v krajině. V Jihočeském kraji jich v lesích nebo v jejich bezprostřední blízkosti najdete desítky.

Lesy České republiky do obnovy nádrží, ale i vybudování tůní a mokřadů ročně investují miliony korun.

Jedna nádrž je například nedaleko Březovíku u Kuklova na Českokrumlovsku. „Tady se musely vyřezat nálety olší, byl tu vlastně močál, bylo nutné plochu odbagrovat, upravit terén a teprve se pak začalo s rekonstrukcí vlastní hráze,“ popisuje lesní správce Radek Kordač.

Zatopená plocha podle něj činí asi 1780 metrů čtverečních, maximální hloubka je 1,85 metrů a nádrž zadržuje 2100 kubíků vody.

Kvůli suchu je méně medu. I proto se na trhu mohou objevit nekvalitní produkty

Zleva med smíšený (z nektaru a medovice), lipový med nektarový, jitrocelový sirup, pampeliškový sirup (nazývaný nesprávně pampeliškový med) a předčasně vytočený nektarový med, který hrubě zkrystalizoval a začal kvasit

Jihočeští včelaři letos sklidili o třetinu méně medu. Důvodem bylo suché a horké léto. Lidé by si proto měli dávat větší pozor při výběru medu, kvůli jeho nedostatku se podle Výzkumného ústavu včelařského dostává na trh spousta nekvalitních produktů.

„Tato nádrž je na malém potůčku, který sbírá vodu z lesů a v tomto případě i z louky. V minulosti tady nádrž byla, ale nikdo se jí nevěnoval, takže lokalita byla podmáčená, zarostlá a voda odtékala dál,“ dodává Radek Kordač.

Nádrže budou sloužit také pro hasiče. „Pokud by bylo potřeba, hodí se k odběru vody při hašení požáru. Nádrže jsou v lesích, kde je přístup k vodě složitější,“ připomíná Radek Kordač.

Typů nádrží je široká škála, od malých tůněk až po větší kolem 2000 metrů čtverečních. Lesy České republiky za posledních pět let obnovily v Jihočeském kraji 40 podobných vodních ploch.

Spustit audio

Související