Tisíce stromků museli vysázet znovu, sazenice totiž zničilo sucho
České Budějovice zaplatí desetitisíce korun za novou výsadbu v městských lesích. Třetina mladých stromků totiž kvůli suchému a horkému létu uschla, zbyly z nich jen suché a opadané větve.
Stalo se to například v oplocence nedaleko Srubce. „Stromkům horko nedělalo dobře, tak musíme ty suché dát pryč a místo toho zasadit nové stromečky,“ ukazuje lesní dělnice Lenka Němcová.
Podle Ladislava Lalucha, vedoucího lesní výroby společnosti Lesy a rybníky města České Budějovice, to postihlo veškeré dřeviny, to znamená smrky, borovice, duby, modříny, jedle i buky.
Letos na podzim, musela společnost vysázet jednou tolik mladých stromků, aby obnovila mladé porosty. „V podstatě jsme vylepšovali ty plochy, na kterých došlo ke škodám suchem. Přistoupili jsme k tomu, že jsme nakoupili větší množství obalovaných sazenic prakticky všech dřevin. Kořenový bal obsahuje určité množství země a takovýto stromek se daleko lépe ujme a škody suchem nejsou markantní,“ popisuje Ladislav Laluch.
Po kůrovcové kalamitě musí v Píseckých horách vysázet o 50 tisíc stromů víc než loni
Holiny v píseckých lesích nezůstanou po kůrovcové těžbě dlouho bez života. Lesníci je v tomto období znovu zalesňují.
Tato výsadba je ale podstatně dražší. „Cena obalované sazenice je možná i o sto procent vyšší než sazenice prostokořenné. Na jaře jsme sázeli obě, nicméně větší množství bylo sazenic prostokořenných, také z finančních důvodů,“ dodává vedoucí lesní výroby.
Bude-li pokračovat současný vývoj klimatu a počasí, společnost podle něj bude muset přistoupit k většímu množství zalesňování obalovanými sazenicemi.
Za letošní mimořádnou podzimní výsadbu musely Lesy a rybníky města Českých Budějovic zaplatit 150 tisíc korun.
Související
-
Umělá výsadba stromů na Šumavě není podle správců parku potřeba
Na Šumavě se postupně zalesňují holiny po orkánu Kyrill. Podle správy národního parku si příroda pomáhá sama a ve vyšších polohách není vůbec třeba stromky uměle vysazovat.
-
Vědci v Boubínském pralese mapují život stromů
Jaká je minulost lesa? Jak rychle stromy rostou? A kolik jich nepřežilo poslední orkán? I to zjišťují vědci v Boubínském pralese na Šumavě.
-
Lesníci pokáceli jeden z nejmasivnějších smrků na Prachaticku
Z lesů v okolí Prachatic zmizel jeden z největších smrků. Jeho stáří se podle letokruhů odhaduje na 196 let, ale věk se na něm projevil tím, že prosychal, naklonil ...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Požár v Mostě má sedmou oběť. Žena podlehla popáleninám, které měla na 90 procentech těla
-
Začíná další jednání v kauze dotace na Mynářův penzion v Osvětimanech. Očekává se rozsudek
-
Obejde se schvalování vyšších platů politiků bez ‚šaškáren‘ ve Sněmovně? Experti obstrukce čekají
-
Los Angeles se prohnala požární bouře. Známe ji z druhé světové, popisuje klimatolog