V Javornické palírně si David Voverka plní svůj sen. Místo skotské whisky pálí ovocné destiláty z jablek od sousedů, nebo ze španělských pomerančů

20. říjen 2020

V rozhlasové Kavárně přijměte pozvání manželů Voverkových a nechte se inspirovat moderní architekturou, která dokonale zapadla do tvarosloví klasické jihočeské vesnice.

Nenápadný objekt Javornické palírny nedaleko Dubu u Prachatic vám při bližším ohledání vyrazí dech: moderní architektura, která dokonale zapadne do tvarosloví klasické jihočeské vesnice, se může stát cílem vašeho podzimního výletu. Stojí za prozkoumání – vždyť se stala finalistou České ceny za architekturu za rok  2017.

Palírnu ve vsi postavili manželé Voverkovi.  Původní inspirací jim byla kultura výroby skotské whisky, atmosféra tamních palíren i jejich zvláštní propojení s okolní přírodou.

„My máme stavení hned naproti a když se tenhle objekt dostal na trh, tak jsme zvažovali, jestli ho koupíme. Když už jsme se pro koupi rozhodli, tak jsme chtěli zachovat původní účel toho stavení, tedy hostinec. Ale chtěli jsme k tomu ještě něco přidat, protože v téhle malé vsi by se hostinec neuživil,” ukazuje David Voverka na výčep s dubovými stoly a klasickými tonetkami a pak ještě otvírá dveře do prostorného venkovského sálu, který přímo vybízí k uspořádání tancovačky nebo pouťové zábavy.

Ke spolupráci Voverkovi přizvali architektonický ateliér ADR - a vyplatilo se.

„Od počátku jsme chtěli zachovat co největší množství původních prvků, ale v kombinaci s moderní architekturou. Nebyl to jednoduchý úkol, ale myslím, že to dopadlo dobře,” dívá se David Voverka na ocenění Finalista České ceny za architukturu za rok 2017.

K původní hospodě totiž přibyly nové objekty kvasírny a palírny, které ale architekti vyprojektovali tak citlivě, že zapadají do charakteru male obce Javornice. Modřínové dřevo na opláštění kvasírny nebo bílý vápenný nátěr palírny přímo odkazuje na venkovská stavení s rozměrnými stodolami.

Reportáž z Javornické palírny si poslechněte v magazínu Pavly Kuchtové Kavárna, ve kterém se dozvíte víc o audioknize Šikmý kostel, nebo o povídkové knize Zdeňka Svěráka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.