V Borovanech je loutkové a Hroší divadlo, každý rok se navíc otevírá peklo

12. říjen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy SDH Borovany bojuje v soutěži Dobráci roku. Ke sboru patří loutkářský soubor Jiskra

Nadšence, kteří hrají loutkové divadlo i činohru, najdete v Borovanech na Českobudějovicku. Soubor Jiskra a Hroší prozatímní divadlo fungují při místním sboru dobrovolných hasičů. Loutkáři letos slaví už šedesáté výročí.

Loutkářský soubor Jiskra vznikl v zimě 1955, když parta nadšenců objevila na školní půdě v zámku složené divadélko s půlmetrovými marionetami. „Pohled na trosky divadla byl žalostný, loutky rozbité, několik potrhaných dekorací,“ vzpomínal jeden ze zakladatelů Václav Hanzal.

Hasiči divadelní konstrukci zrestaurovali, borovanský truhlář vyrobil nábytek, krejčí ušil kostýmy pro loutky a velmi pomohl i ředitel školy, který nabídl prostor ke hraní - takzvaný malovaný sál na zámku, kde tehdy sídlila škola.

Nalezené loutky jsou dnes už 120 let staré. „Vyrobil je pan Nováček, což nebyl ani loutkář ani řezbář, ale švec, který svým dětem hrál divadlo. Pak loutky léta ležely na půdě. My jsme je nechali opravit. Sice s nimi už nehrajeme, ale máme je vystavené, protože něco takového už se jen tak nevidí,“ říká vedoucí souboru Helena Soldánová.

Sezona pro loutkáře začíná na přelomu října a listopadu, kdy skončí hasičské soutěže. Letos navíc Jiskra oslaví 60. výročí od založení. „Na 7. listopadu chystáme v hasičárně Pohádkovou sobotu, kam pozveme i kamarády loutkáře ze Strakonic. V borovanském infocentru pak budeme mít výstavu,“ dodává Helena Soldánová.

Vedle loutkářů jsou u borovanských hasičů činoherci. Hroší prozatímní divadlo vzniklo v roce 2005. „Když jsme s hasičkami přestali soutěžit, založili jsme divadlo. Vzniklo to z toho, že po každé sezoně jsme dělali hodnocení a na každou dívku vymysleli scénku. Raritou divadla bylo, že i mužské role hrály ženy, muži dělali jen techniku,“ vypráví trenér hasiček a nyní režisér divadla Jan Nýdl.

Jako první hru uvedlo Hroší prozatímní divadlo Dívčí válku, která měla velký úspěch. Následovaly další inscenace a do souboru přišli i muži. V současné době má 18 členů.

SDH Borovany bojuje v soutěži Dobráci roku. Jan Nýdl dříve ve sboru působil jako trenér, nyní je režisérem Hrošího prozatímního divadla

Název Hrošího prozatímního divadla vznikl už při požárním sportu, kdy hasičky soutěžily v týmu pojmenovaném Hrošice. „Hrošice proto, že furt bojovaly s váhou. Abychom je poškádlili, tak jsme jim říkali Hrošice, i když byly hubené. A protože jsme ani nevěděli, jak dlouho budeme hrát, dali jsme do názvu slovo prozatímní, a tak to už zůstalo,“ dodává s úsměvem Jan Nýdl.

Oba divadelní soubory a další hasiči spojují každý rok síly a otevírají peklo. Akce s názvem Peklománie nabízí prohlídky pekla a každý rok láká lidi z celého kraje. „Máme čertí muzeum, čertí divadélko a pak samotné peklo. To je rozdělené na několik sektorů - sledujeme vyhlášení poplachu, když je spáchán hřích, příjem hříšníků, odsouzení, potom je tam pekelná kuchyně, čertí škola, lázně, mučírna, nakonec jdou návštěvníci k samotnému Luciperovi, kde jsou zváženi na pekelných vahách,“ popisuje Jan Nýdl.

Peklo se otevírá druhý týden v listopadu a trvá do Mikuláše. Návštěvníci jej najdou v dolní části nádvoří zámku, vždy v pátek a sobotu. Prohlídky je možné již nyní objednat prostřednictvím portálu cbsystem.cz.

S borovanskými hasiči a divadelníky natáčel Zdeněk Zajíček, autor pořadu Vltavín, který si můžete poslechnut v odkazu výše. Ten také připomíná výročí 70 let od procesů s kolaboranty a Karel Valdaufa, známého kapelníka a rodáka z Trhových Svinů.

Spustit audio