Úspěšný skladatel lidové hudby Václav Bláha napsal sedmdesát písní

6. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Trubka (ilustrační foto)

Před 120 lety, 4. května 1901 se narodil hudební skladatel Václav Bláha. Stal se předním autorem české lidovky, přestože byl samouk a původně se vyučil se tesařině.

V rodném Křečově hrával se svým bratrem a tatínkem hostům v zájezdním hostinci. U vojenské hudby v Plzni nabyl zkušeností, které se mu později hodily při komponování. V roce 1925 se vydal do Prahy, kde nejdříve hrál v kině Pasáž, později v luxusní vinárně na Národní třídě.

V roce 1933 se stal členem Melody Boys R. A. Dvorského. Ve filmu Kristián hraje na trubku vedle další osobnosti české lidovky – Karla Vacka.

Skladby Václava Bláhy byly velmi úspěšné. Složil jich sedmdesát. V 50. letech přestal kvůli zhoršujícímu se zdraví aktivně hrát a věnoval se komponování. Je mimo jiné i autorem krásné písničky pro děti Tancovala žížala.

Život Václava Bláhy se uzavřel 22. března 1959, tedy v nedožitých osmapadesáti letech.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.