Úspěch dorosteneckých fotbalistů Igly České Budějovice připomene po 50 letech výstava

11. duben 2022

Před padesáti lety vyhrála fotbalová parta Igly České Budějovice dorostenecký přebor České republiky. Jihočeši tehdy bojovali o federální zlato s bratislavským Slovanem. Člen týmu Jiří Krauskopf teď připravuje vzpomínkovou výstavu.

„Tenkrát jsme byli první z jihu Čech, kteří to dokázali, a jsme také poslední. Tak jsme si řekli, že připomenout ten náš příběh by nebylo špatné, už jen z toho důvodu, abychom motivovali následníky,“ vysvětluje.

Na výstavě se vrátí o padesát let v čase. „Uděláme to formou takové vzpomínkové publikace, kde bychom kromě těch faktografických informací chtěli také dát možnost nahlédnout trochu do zákulisí, různých příběhů z té doby. Podařilo se nám sehnat i kožený míč na šněrování, se kterým jsme vlastně všichni začínali, a další předměty z té doby,“ popisuje Jiří Krauskopf.

V roce 1972 se o federální dorostenecký titul hrálo na českobudějovickém Střeleckém ostrově. „Tam mohlo být kolem pěti tisíc diváků. Pokladník Igly měl připraveny pouze tři tisíce vstupenek a už hodinu před utkáním byly všechny pryč. My jsme v zápase vedli už 3:0, ale trochu jsme to prohospodařili a skončilo to 3:3. A na Slovanu jsme prohráli 1:0, tak myslím, že jsme ostudu neudělali a důstojně reprezentovali,“ vzpomíná Jiří Krauskopf.

Výstava k padesátému výročí úspěšné sezóny mladých fotbalistů bude otevřena 26. května v českobudějovickém Metropolu. Patronem bude bývalý fotbalista a trenér František Straka.

autor: Kamil Jáša
Spustit audio

Související