Umělci pustili návštěvníky do svých ateliérů, dřevosochařka Anna Tomanová nechala zájemce vyrábět misku
Dívat se pod ruce umělcům při tvorbě a zažít neopakovatelnou atmosféru v jejich dílnách. Takovou možnost nabízejí Dny otevřených ateliérů v Jihočeském kraji. Letos jsou zaměřené na tradiční řemeslnou výrobu s důrazem na přírodní materiály.
Dřevosochařka Anna Tomanová přivítala návštěvníky ve své dílně v Českých Chalupách v Podkletí. „Teď tady dělám z lipového bloku misku a můžete si to vyzkoušet,“ nabídla.
Návštěvník Luboš Dubový rád přijal. „Je to zábavné, přijde mi to přirozené, dřevo je super. Ale je to tedy také dřina,“ komentoval.
Anna Tomanová je drobná, hubená žena a přitom s dlátem a bruskou zachází velmi obratně a rychle. Je to podle ní hlavně otázka cviku. „Každý si musí najít nějaký grif, aby se tělo tak rychle neunavilo,“ prozradila.
Pracuje se dřevem a kůží. „Dřevo jsem si vybrala, protože je to přirozený teplý materiál. A stejně takový živý materiál je i kůže, která se také pořád vyvíjí, může se různě vytahovat, tvarovat,“ popsala.
Anna Tomanová otevřela pro veřejnost letos svůj ateliér poprvé. Chtěla ukázat své řemeslo, ale hlavně ji lákal kontakt s lidmi. „Trochu mě překvapilo, že řemeslo vlastně trochu už zaniká v povědomí, tak jsem si říkala, proč se v tom trošku nepošťourat,“ vysvětlila.
V neděli bude na jihu Čech otevřeno ještě zhruba padesát ateliérů a galerií a škol.
Související
-
Mladí umělci společně tvořili v České Kanadě. Inspirovala je zdejší krajina i staré dráty z půdy
Co vznikne, když se na jednom místě sejdou sochařka, malíři, grafička, ale třeba i umělecký řezbář? Odpoví víkendová výstava děl Sympozia Artoleč 2024 v Nové Bystřici.
-
Jana Gutteková ručně váže knihy. Věří, že specifické řemeslo přežije, i když to tak zatím nevypadá
Vystudovala grafiku, výtvarku a knižní design. Z rodného Zlína se Jana Gutteková dostala na jih Čech a dnes má v Českých Budějovicích renomovanou knihvazačskou dílnu.
-
S paličkami z Pošumaví hrají bubeníci po celém světě. Vojtěch Pelíšek objednávky přijímá odmalička
Jeho otec Ivan Pelíšek, umělecký truhlář a bubeník Abraxasu, vyrobil svou první paličku už v roce 1969. Po revoluci se vrhnul do podnikání a v Česticích vznikla malá firma.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: ‚Stát každý rok vydělá na penzích asi 85 miliard.‘ Dezinformátoři lžou o důchodové reformě
-
‚Jsme rádi, že se o pohlaví zatím bavíme věcně,‘ zní z většiny mládežnických organizací politických stran
-
Zbraně a členství v NATO, ropa, nebo sankce. Trumpův plán pro Ukrajinu by mohl být ‚cukr a bič‘
-
Znásilnění, pokus o něj a vražda. Pelicot může znovu stanout před soudem, policii k němu dovedla DNA