Mladí umělci společně tvořili v České Kanadě. Inspirovala je zdejší krajina i staré dráty z půdy

3. srpen 2024 08:14

Co vznikne, když se na jednom místě sejdou sochařka, malíři, grafička, ale třeba i umělecký řezbář? Odpoví sobotní vernisáž děl Sympozia Artoleč 2024. Rozmanitá skupina mladých umělců společně tvořila téměř týden v České Kanadě a jejich umění bude k vidění pouze o víkendu v Nové Bystřici.

„Tady je v pozadí slyšet zvonkohra, šustění stromů. Atmosféra je tu velice příjemná, tvůrčí, navzájem konzultujeme svou tvorbu. To je velmi obohacující, znát pohled někoho jiného s jiným zaměřením,“ snaží se slovy vystihnout atmosféru Sympozia Artoleč 2024 pořadatelka Eliška Hanuš.

O kus dál o to samé, ale výtvarně usiluje akademická malířka Karolína Šulcová. „Je to pro mě moc přínosné, mám tu klid, nemusím řešit nic jiného. Zdejší krajina přináší tolik vizuálně atraktivních námětů, že bych tu mohla trávit měsíce,“ usmívá se.

Umělecký řezbář Vlastimil Hanuš našel inspiraci v kmeni stromu. „Pracuji s velkým puklým kmenem, takže mám dvě poloviny a opracovávám je jakoby v negativu. To, co je na jedné straně opracované, na druhé není,“ ukazuje.

Podobné nástroje, jen o něco menší, používá v trávě sedící akademická grafička Jindřiška Jonešová. „Já dělám převážně linoryty a tady mám vlastně poprvé možnost tvořit v terénu. Zobrazuji třeba větve, stromy, kořeny, je tu krásná příroda, zdravé lesy, a to mě inspiruje,“ komentuje.

Pod rukama akademické sochařky Terezy Šrámkové ožívá materiál nalezený v okolí. „Většinou pracuji s nalezenými materiály, takže jsem tady posbírala na půdě nějaké staré dráty a kleště a teď se snažím udělat konstrukci. Bude to koza, která se tady pase na louce,“ prozrazuje.

Díla inspirovaná krajinou České Kanady výtvarníci společně vystaví v Nové Bystřici. Vernisáž je v sobotu 3. srpna od 18 hodin v kapli svaté Kateřiny. Jedná se zároveň o první výstavu v obnovené kapli.

Spustit audio

Související